SENECIO HADIENSIS Forssk. – starček

Syn.: Senecio parkeri Baker, Senecio petitianus A. Rich., Senecio subcrassifolius De Wild.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Senecio hadiensis

Rozšíření: Afromontánní druh. Těžiště areálu leží zřejmě v horách východní Afriky, od Tanzanie a Burundi přes Rwandu, pohraniční hory v Kongu, v Ugandě, Keni, Etiopii, Somálsku a Eritreji, dále roste ve vysokých horských polohách na jihozápadě Arabského poloostrova v Saúdské Arábii a v Jemenu.

Ekologie: Roste na kamenitých místech, často na skalních teráskách, ve vyskládaných kamenných zdech nebo na okrajích wádí, v nadmořských výškách 800–2800 m, především v územích s poněkud vyššími srážkami.

Senecio hadiensis

Popis: Statný lysý polokeř, dosahující výšky 1–2 m, se stonky na bázi dřevnatějícími, vystoupavými nebo šplhavými. Listy střídavé, sukulentní, široce kopinaté až eliptické, 8–18 cm dlouhé, celokrajné nebo oddáleně zubaté, ale nikdy zpeřené. Květenství hustý mnohokvětý chocholík; zákrov zvonkovitý, dvouřadý, 3–5 mm dlouhé, zákroveček tvořený 1–5 listeny; liguly žluté, v Jemenu zpravidla v počtu 5, 4–9 mm dlouhé, terč žlutý. Nažky válcovité, 3–5 mm dlouhé, krátce chlupaté, chmýr bílý, 4–6 mm dlouhý.

Senecio hadiensis
Senecio hadiensis
Senecio hadiensis

Fotografovali Vít Grulich, dne 17. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura, mezi osadami Murzín a Magáda); Věra Svobodová, dne 18. 4. 2010 (Jemen, mezi městy Ibb a Jibla).