SENECIO EREMOPHILUS Richardson – starček

Syn.: Senecio glauciifolius Rydb.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Senecio eremophilus

Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se v oblasti od Yukonu přes značnou část Kanady až po americký stát New York, na jihu zasahuje přes hřeben Skalistých hor až do Arizony a Nového Mexika. Byl zavlečen i na Aljašku. V areálu se rozlišují tři variety.

Ekologie: Nominátní varieta roste na travnatých stanovištích, v prérii, anebo na skalách a kamenitých svazích, v nadmořských výškách od 200 do 2300 m. Kvete od pozdního jara do začátku podzimu. Varieta S. e. var. kingii se vyskytuje v jižní části areálu v jehličnatých lesích i na narušovaných stanovištích, ve výškách 2700–3700 m, na podobných stanovištích jen v Arizoně a Novém Mexiku se objevuje ještě varieta S. e. var. macdougalii

Senecio eremophilus

Popis: Vytrvalá bylina, (20–)40–80(–140) cm vysoká. Lodyha je přímá, listy jsou přisedlé nebo řapíkaté, v obrysu vejčité až úzce kopinaté, (3–)6–12(–20) × (1–)1,5–5(–7) cm, chobotnaté až laločnaté. Květenství je složené z 10–60 úborů, zákrovních listenů je (8)–13, jsou 3–8 mm dlouhé, na špičkách zelené nebo černé, jazykovitých květů je zhruba 8, ligula je 5–10 mm dlouhá, žlutá. Plodem je nažka.

Senecio eremophilus
Senecio eremophilus
Senecio eremophilus

Fotografováno v létě 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Nosehill Park).