Syn.: Phaca vesicaria L., Phaca vesicaria Schreb., Saccocalyx halicacabus (Lam.) Steven, Tragacantha halicacabus (Lam.) Kuntze
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Astragalus halicacabus
Rozšíření: Těžiště areálu se rozkládá na východě turecké Anatolie, zasahuje i do severního Iráku, Arménie, ázerbájdžánské enklávy Nachičevan a na severozápad Íránu.
Ekologie: Roste v řídkých lesích, na travnatých a kamenitých stráních i v alpínských travinobylinných společenstvech. Lokality leží v nadmořské výšce 1200–4300 m.
Astragalus halicacabus
Popis: Vytrvalá bezlodyžná bylina s dřevnatou kořenovou hlavou; celá rostlina je jen velmi řídce pokryta kratičkými chlupy. Listy jsou lichozpeřené, 10–30 cm dlouhé, s (8–)12–20 jařmy; lístky jsou úzce eliptické, 0,6–2 cm dlouhé a 0,2–0,4 cm široké, téměř lysé, celokrajné, na vrcholu špičaté; palisty jsou úzce trojúhelníkovité, 6–10 mm dlouhé. Květenství jsou řídké vystoupavé až přímé hrozny 5–30 cm dlouhé, tvořené 8–25 květy; kalich je 1,2–1,4 cm dlouhý, zprvu široce trubkovitý, posléze velmi nápadně vejcovitě nafouklý, 1,5–2,2 cm dlouhý, téměř lysý, zuby jsou sotva 1–2 mm dlouhé; koruna je růžová nebo nafialovělá, pavéza je (1,8–)2–2,8 cm dlouhá. Lusk je úzce elipsoidní, lysý nebo krátce přitiskle chlupatý, uzavřený v kalichu.
Poznámka: Nápadný kozinec s charakteristicky nafouklými kalichy, které jsou lysé nebo jen kratičce přitiskle chlupaté.
Astragalus halicacabus
Astragalus halicacabusAstragalus halicacabus
Astragalus halicacabus
Astragalus halicacabus
Astragalus halicacabus
Astragalus halicacabus
Fotografovala Eva Rencová, dne 8. 6. 2013 (Turecko, sedlo Kop Geçidi nedaleko města Erzincan).