CAMPANULA CERVICARIA L. – zvonek hadincovitý / zvonček hrdlohojový

Syn.: Campanula longifolia Schloss. et Vuk., Campanula cerviana Pall., Campanula echiifolia Rupr., Weitenwebera cervicaria (L.) Opiz, Syncodon cervicarium (L.) Fourr.
Česká jména: zvonec jelení (Presl 1819), weitenveberka jelení (Opiz 1852), zvonek hadincovitý (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: zvonec shlučený (Reuss 1853), zvonček hrdlohoj (Dostál 1950), zvonček hrdlohojový (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Campanula cervicaria

Rozšíření: Roste od Francie přes střední Evropu, severní Itálii, sever Balkánu, Rusko až po východní Sibiř. Na severu zasahuje do Norska, Švédska a Finska. U nás rostl kdysi nepravidelně roztroušeně od nížin do hor, dnes je velmi vzácný, běžnější je pouze v Bílých Karpatech.

Ekologie: Roste v teplomilných doubravách, v jejich lemech, v křovinách a na výslunných stráních, na střídavě vlhkých loukách. Kvete od června do července.

Campanula cervicaria

Popis: Dvouletá, vzácně vytrvalá bylina se ztlustlým řepovitým kořenem, 40–60 cm vysoká. Lodyhy jsou přímé, nevětvené, žlábkovaně hranaté, štětinatě chlupaté, často nafialovělé. Dolní lodyžní listy jsou podlouhle kopinaté, v krátký řapík zúžené, horní lodyžní listy jsou přisedlé až poloobjímavé, vejčitě kopinaté, špičaté. Všechny listy jsou pichlavě chlupaté. Květy vykvétají v koncové hlávce a posléze v chudých květenstvích v úžlabí lodyžních listů. Kališní cípy jsou tupé, kratší než polovina koruny, ta je nálevkovitě zvonkovitá, modře až modrofialově zbarvená, čnělka je delší než koruna. Tobolky jsou kuželovité, pukající třemi děrami. Semena jsou asi 1 mm dlouhá.

Záměny: Na první pohled je velmi podobný zvonku klubkatému (C. glomerata), který je jen chlupatý, nikoli však štětinatý, jeho dolní listy jsou na bázi zaokrouhlené nebo srdčité a čnělka je zhruba stejně dlouhá jako koruna nebo i kratší.

Ohrožení a ochrana: Zvonek hadincovitý je zařazen ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1t), zákonem chráněn v kategorii silně ohrožených (§2). Zákon na jeho ochranu pamatuje i v Německu a Francii.

Campanula cervicariaCampanula cervicaria
Campanula cervicariaCampanula cervicaria
Campanula cervicaria

Fotografováno ve dnech 26. a 27. 6. 2011 (Česko, Bílé Karpaty, NPR Jazevčí a louky v ochranném pásmu NPR Porážky).