Syn.: Trichogalium rotundifolium (L.) Fourr.
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité
Rozšíření: Středoevropský druh, jehož areálem je území od východní Francie a Německa, na sever po jižní Polsko, na východ po západní Ukrajinu a na jihu zasahuje po severní část Balkánského a Apeninského poloostrova. Izolované arely se vyskytují na Pyrenejském poloostrově, v jihozápadní Francii, v severní části Polska a na severu Turecka. Nepůvodní na Kapverdských ostrovech.
V České republice je rozšířen téměř po celém jejím území, nejvíce v lesnatých oblastech mezofytika.
Ekologie: Svízel okrouhlolistý roste v jedlových, jedlobukových a habrových lesích, často také na pasekách a na okrajích lesních cest. Nejčastěji na čerstvě vlhkých až vysychavých půdách, bohatých na vápník. Kvete v červnu a v červenci.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s 10–30 cm dlouhou lodyhou. Ta je zřetelně 4hranná a hladká nebo s drobnými osténkatými chlupy. Široce eliptické listy s 3 vyniklými žilkami jsou 14–20 mm dlouhé a 6–10 mm široké, ve 4četných přeslenech. Na obou stranách lysé, vzácně můžou být chlupaté. Květenstvím je řídká lata vidlanů, květní stopky jsou 7–16 mm dlouhé. Bílá koruna je kolovitá, 2,5–3,5 mm v průměru. Tmavě hnědá merikarpia jsou 2–3 mm dlouhá, ledvinitého tvaru a s hustými háčkovitými chlupy.
Fotografováno ve dnech 30. 5. 2007 a 10. 8. 2008 (Česko, Morava, Liptál).