Přírodní památka Louky u Černého lesa se nalézá nedaleko zámku Žďár nad Sázavou v údolní nivě Stržského potoka a u severovýchodního okraje Konventského rybníka (mapa). Chráněné území zde bylo vyhlášeno v roce 1988, výměra činí asi 20 ha a pro výskyt „naturového“ druhu mechorostu srpnatky fermežové (Hamatocaulis vernicosus) je též chráněno jako Evropsky významná lokalita v soustavě Natura 2000. Na lokalitě se však vyskytují ještě další dva vzácné, kriticky ohrožené mechorosty: Meesia triquetra a Paludella squarrosa. Předmětem ochrany jsou olšiny, mokřady a zrašeliněné louky s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů. Území je součástí CHKO Žďárské vrchy.
Roste zde řada typických druhů, např. skřípina lesní (Scirpus sylvaticus), tužebník jilmový (Filipendula ulmaria), netýkavka nedůtklivá (Impatiens noli-tangere), čertkus luční (Succisa pratensis), pcháč bahenní (Cirsium palustre), mochna nátržník (Potentilla erecta) i mochna bahenní (P. palustris), svízel prodloužený (Galium elongatum), karbinec evropský (Lycopus europaeus), máta vodní (Mentha aquatica), vrbina obecná (Lysimachia vulgaris), smldník bahenní (Peucedanum palustre), suchopýr úzkolistý (Eriophorum angustifolium), violka bahenní (Viola palustris), vrba rozmarýnolistá (Salix rosmarinifolia).
Z četných ostřic jmenujme ostřici zobánkatou (Carex rostrata), o. obecnou (C. nigra), o. ježatou (C. echinata), o. prosovou (C. panicea), ze vzácnějších jsou uváděny ostřice plstnatoplodá (C. lasiocarpa) a ostřice přioblá (C. diandra). Zvláště cenná se jeví zrašeliněná louka u rybníka s hojným výskytem vachty trojlisté (Menyanthes trifoliata), tolije bahenní (Parnassia palustris) nebo kozlíku dvoudomého (Valeriana dioica).
V okolních lesích zaujmou četné semenáče jedle bělokoré (Abies alba), na březích nedávno citlivě odbahněného rybníka rostou ze vzácnějších druhů ďáblík bahenní (Calla palustris) nebo tajnička rýžovitá (Leersia oryzoides). Z území přírodní památky jsou udávány další zajímavé druhy, např. prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), všivec lesní (Pedicularis sylvatica), vrbina kytkokvětá (Lysimachia thyrsiflora).
Za téměř povinnou lze označit návštěvu nedaleké Národní kulturní památky, poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, považovaného za nejčistší a nejlepší ukázku gotizujícího baroka nejen v tvorbě Jana Blažeje Santiniho-Aichla, ale vůbec, a proto též zapsanou na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Fotografováno dne 24. 8. 2013.