PULSATILLA SLAVICA G. Reuss – koniklec slovenský / poniklec slovenský

Syn.: Anemone wahlenbergii Szontagh, Anemone slavica G. Reuss, Pulsatilla styriaca auct. non (Pritz.) Simonk., Pulsatilla wahlenbergii (Szontagh) Baen., Pulsatilla halleri subsp. slavica (G. Reuss) Zämelis
Česká jména: poniklec slovenský (Nauman 1946), koniklec Hallerův slovanský (Dostál 1950), koniklec slovenský (Dostál 1989)
Slovenská jména: koníklec slovenský (Reuss 1853), koniklec slovenský (Novacký 1936), poniklec Hallerov slovanský (Dostál 1950), poniklec slovenský (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Pulsatilla slavica

Rozšíření: Západokarpatský endemit, centrum výskytu se nachází na středním a východním Slovensku, zasahuje také do polské části Tater, v České republice neroste.

Ekologie: Roste na výslunných skalách a skalnatých svazích, na křovinatých a travnatých stráních, od podhůří až do hor, převážně na vápencovém podloží, v pásmu od 250 do 1750 m n. m. Kvete od března do května.

Popis: Vytrvalá bylina, v květu 10–22 cm vysoká, po odkvětu se lodyha prodlužuje až do 50 cm. Dlouze řapíkaté listy se vyvíjejí až po odkvětu, jsou v obrysu široce vejčité, peřenodílné čepele mají 1–2(–3) lístková jařma, koncový úkrojek je často krátce řapíkatý, listové úkrojky jsou 12–25 mm široké. Květ 5,5–6,5 cm v průměru, zvonkovitý, později miskovitý, okvětní lístky fialové, vně ochlupené. Plodem je nažka. Na některých lokalitách se kříží s druhem Pulsatilla subslavica.

Ohrožení a ochrana: Koniklec slovenský je opravdový klenot Západních Karpat, který si zaslouží nejvyšší ochranu. Na Slovensku patří k zákonem chráněným druhům, je hodnocen jako potenciálně ohrožený druh slovenské flóry (NT). Zákon jej chrání i v Polsku. Je uveden také v seznamu přísně chráněných druhů Evropy v Bernské úmluvě.

Pulsatilla slavicaPulsatilla slavica
Pulsatilla slavicaPulsatilla slavica
Pulsatilla slavica

Fotografováno ve dnech 9. 6. 2003 (list), 19. 4. (květ) a 21. 5. 2004 (Slovensko, Malá Fatra).