Syn.: Salix reticulata var. vestita (Pursh) Andersson
Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité
Rozšíření: Druh má dosti velký areál ve východní Asii i v Severní Americe. Asijská část zahrnuje západočínskou oblast Sin-ťiang, Mongolsko a některé části střední Sibiře. V Severní Americe se vyskytuje ve Skalistých horách v Kanadě, v USA ve státech Washington, Oregon a Montana, separovaně pak na několika místech podél Hudsonova zálivu a na východ až po Labrador, Newfoundland a Nové Skotsko.
Ekologie: Často roste na kamenitých místech podél potoků, ale i ve vlhkých lesích, spíše v lesním stupni, vzácněji i nad horní hranici lesa. Vystupuje až do nadmořské výšky 2400 m.
Popis: Nízký až středně vysoký dvoudomý keř vysoký 0,2–1,5 m, netvoří polykormony s podzemními výběžky; větvičky jsou přímé, žlutohnědé až šedohnědé, v mládí chlupaté, později olysávají. Listy jsou řapíkaté, široce eliptické, obvejčité až skoro okrouhlé, 1,8–6,7 cm dlouhé a 1–4 cm široké, 1,1–2,3krát delší než široké, na líci lysé nebo řídce hedvábitě chlupaté, lesklé, s vnořenou síťovitou žilnatinou, na rubu sivé a bíle chlupaté zejména na žilkách, celokrajné nebo drobně vroubkované, podvinuté, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené; palisty jsou zakrnělé. Samčí jehnědy jsou husté, 1–4,2 cm dlouhé, na 0,3–5 cm dlouhých stopkách, v každém květu jsou 2 tyčinky, v dolní polovině nitek chlupaté; samičí jehnědy jsou rovněž husté, 1–6 cm dlouhé, na 0,3–4 cm dlouhých stopkách, mnohokvěté, listeny 0,8–1,6 mm dlouhé, medově hnědé. Tobolky jsou 3–5 mm dlouhé.
Záměny: V listech se dosti podobá druhu Salix nivalis, který však tvoří nizoučké klonální porosty.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 17., 19. a 26. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Jasper NP, Mt. Edith Cavell a Parker Ridge; Banff NP, Sentinel Pass); Karel Bergmann, v červenci 2011 (Kanada, Alberta, Plateau Mountain Ecological Reserve).