Syn.: Senecio gibbonsii Greene, Senecio saliens Rydb.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Areál se táhne na západě Severní Ameriky od Aljašky po Kalifornii a Nové Mexiko, na východ nesestupuje ze Skalistých hor.
Ekologie: Součást vysokobylinné vegetace, zejména na vlhkých světlinách jehličnatých lesů, často podél potůčků. Vystupuje až do nadmořské výšky 3300 m.
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatým, někdy vícehlavým oddenkem, dorůstá výšky(20–)50–120(–200) cm; lodyhy jsou v mládí řídce pavučinaté, později olysávají, pravidelně olistěné. Listy jsou střídavé, řapíkaté, čepel je trojúhelníkovitá až kosníkovitá, (3–)4–10 cm dlouhá a 2–6 cm široká, na bázi klínovitá až uťatá, nepravidelně zubatá (horní listy někdy až skoro celokrajné). Úbory v počtu 10–30(–60) tvoří chocholičnatou latu; mají asi 3 cm v průměru; listenů zákrovečku bývá 2–6, drobných; zákrovních listenů je nejčastěji 13, kopinatých, 6–10 mm dlouhých, zelených, někdy s černou špičkou; jazykových květů bývá 8, samičích, jejich ligula je 0,9–1,5 cm dlouhá, žlutá; trubkovité květy jsou oboupohlavné, rovněž žluté. Nažky jsou podlouhlé, lysé.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 17. a 20. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Jasper NP, Mt. Edith Cavell, Cavell Meadow; Banff NP, Bow Lake).