SOLANUM ABUTILOIDES (Griseb.) Bitter et Lillo – lilek / ľuľok

Syn.: Cyphomandra abutiloides Griseb., Solanum hibiscifolium Rusby
Čeleď: Solanaceae – lilkovité

Solanum abutiloides

Rozšíření: Andský druh, pochází ze severozápadní Argentiny a horské části centrální a jižní Bolívie. Je vysazován v řadě tropických a subtropických oblastí světa jako okrasná rostlina.

Ekologie: Roste v suchých lesích, v křovinatých a pobřežních porostech, na stanovištích narušovaných lidskou činností, v nadmořských výškách zhruba od 900 až do 3600 m.

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 1–3(–9) m dlouhou, krátce chlupatou, naspodu dřevnatějící. Listy jsou střídavé, řapík je 5–30 cm dlouhý, čepel široce vejčitá, 10–20 cm dlouhá a 10–15 cm široká, na bázi srdčitá, po okraji často slabě zvlněná, na vrcholu zašpičatělá; každý list má u báze řapíku dva přisedlé palisty, které jsou 1–3 cm dlouhé. Kvete už v prvním roce života, květenství je 5–14 cm dlouhé, větvené, 25–60květé, stopka květenství je 8–12 cm dlouhá; květy jsou oboupohlavné, koruna je bílá, kolem 1 cm široká. Plody jsou široce vejcovité bobule, asi 1,5 cm dlouhé, v době zralosti tmavě žluté až světle oranžové, jemně chlupaté. Semena jsou okrouhlá, světlá a zploštělá, asi 1 mm dlouhá.

Využití: Zralé plody některých typů jsou jedlé čerstvé i v různých úpravách, údajně výborné chuti podobné meruňkám, jiné stěží poživatelné, druh nebyl šlechtěn. Častěji je využíván jako okrasná přenosná rostlina.

Solanum abutiloides
Solanum abutiloides
Solanum abutiloides
Solanum abutiloides
Solanum abutiloides
Solanum abutiloides

Fotografováno v letech 2013–20 (Česko, Čechy, Pečky, kultura).