SOLANUM LAXUM Spreng. – lilek / ľuľok

Syn.: Solanum boerhaviifolium Sendtn., Solanum cynanchoides Dun., Solanum dietrichiae Domin, Solanum jasminoides Paxt.
Čeleď: Solanaceae – lilkovité

Solanum laxum

Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se v povodí řek Uruguay a Paraná, tedy na území Paraguaye, jižní Brazílie, Uruguaye a severovýchodní Argentiny. Pěstuje se v mnoha dalších subtropických a tropických oblastech světa jako okrasná rostlina v zahradách a parcích, odtud může také unikat do volné krajiny, byl zaznamenán například na východě Austrálie, na Novém Zélandu, ale i v Indii nebo v jižní a východní Africe.

Ekologie: Roste v atlantických lesích, v blahočetových porostech a galeriových lesích, v lesních lemech, sekundárně v okolí lidských sídel a zahrad.

Popis: Dřevitá liána až keř dosahující výšky okolo 5 m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kopinaté až vejčité, někdy dokonce až hrálovité, 3–5 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, juvenilní listy mohou být až 8 cm dlouhé a 6 cm široké, hluboce laločnaté. Květenství je terminální nebo axilární, latnaté, až 20květé; květy jsou vonné, kalich je 2–3 mm dlouhý, kališní cípy jsou 1–1,5 mm dlouhé, zašpičatělé, koruna dosahuje až 20 mm v průměru, je bílá nebo až namodralá. Plodem je kulovitá až vejcovitá bobule dorůstající až 9 mm v průměru, v době zralosti je tmavě modrá až černá.

Solanum laxum
Solanum laxum
Solanum laxum

Fotografováno dne 12. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Schönbrunn).