Syn.: Astragalus echinoides L’Her., Astragalus echioides Willd., orth. var., Astragalus erinaceus C. Presl, Astragalus hermoneus Boiss., Astragalus leucophyllus Willd., Astragalus olympicus Pall., Astragalus retusus Willd., Astragalus taygeteus Jim. Perss. et Strid
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Evropy, kde roste na Balkáně od chorvatské Dalmácie přes Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu, Albánii a Severní Makedonii po Řecko a Bulharsko, také se vyskytuje v jihovýchodním Srbsku, dále na řeckých ostrovech, v turecké Anatolii, v Sýrii a Libanonu.
Ekologie: Stanovištěm jsou suché pastviny a alpínské trávníky, dává přednost vápenci, v nadmořské výšce (700–)1300–2100(–2300) m. Místy je porostotvorným druhem.
Popis: Hustý nízký trnitý keřík, často vytváří polštáře vysoké 5–20 cm. Listy jsou sudozpeřené, 2–6 cm dlouhé, s tuhým vřetenem, prodlouženým do ostnu; palisty jsou vejčité až kopinaté, 4–8 mm dlouhé; lístků bývá 6–10 párů, jsou úzce eliptické, 3–5 mm dlouhé a 0,7–1,5 mm široké, v mládí oboustranně hustě přitiskle chlupaté dvouramennými chlupy, později olysávající, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je 3–12květý hrozen; listeny jsou kopinaté, blanité; kalich je 0,6–1 cm dlouhý, s krátkými dvouramennými bílými a černými chlupy, cípy jsou kratší nebo delší než trubka; koruna je bílá nebo krémově žlutá, člunek je někdy načervenalý, pavéza je 1,7–2,2 cm dlouhá, podlouhlá; tyčinek je 10; semeník je svrchní. Plodem je lusk, 0,8–1,2 cm dlouhý a 0,3–0,4 cm široký, hustě přitiskle bíle chlupatý, s krátkým přímým zobánkem.
Poznámka: Poměrně rozšířený druh, jehož lokální populace se v detailech odlišují, proto byla z jeho okruhu v minulosti popsána řada odchylek, a to i na druhové úrovni. Blízce příbuzným druhem je Astragalus sirinicus, popsaný z jižní Itálie; v některých balkánských pohořích se vyskytují smíšené populace a v nich rostliny s přechodnými znaky.
Fotografováno dne 20. 6. 2019 (Severní Makedonie, NP Galičica).