Syn.: Arachnites bertolonii Tod., Ophrys dalmatica (Murr) Soó, Ophrys flavicans Vis., Ophrys grassensis Jauvy ex Steud., Ophrys insectifera subsp. bertolonii (Moretti) Moggr., Ophrys inzengae Nyma, Ophrys marzensis Soca, Ophrys romolinii Soca
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Ophrys bertolonii
Rozšíření: Druh středního Mediteránu. Vyskytuje se od Sicílie přes Apeninský poloostrov, Istrii, Dalmácii až po Iónské ostrovy.
Ekologie: Oligotrofní louky, světlé křoviny, garrigue, macchie i prosvětlené okraje lesů do 1200 m n. m. Kvete v březnu až květnu.
Popis: Vytrvalá bylina s celozelenou lodyhou, která nese 2–8 květů. Vnější okvětní lístky jsou růžové až nazelenalé, vnitřní většinou sytěji zbarvené. Pysk je úzký, podlouhlý, zahnutý dospod, celý černě nachový a chlupatý, s modrým zrcátkem, zhruba na úrovni zrcátka sedlovitě prohnutý, většinou nedělený, zřídka trojlaločný. Černé mozoulky jsou umístěné cca 2 mm před bází sloupku. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Lokálně ohrožený druh. Je zahrnut pod ochranu mezinárodní úmluvy CITES, zákonem chráněný ve Francii.
Poznámka: Tořič Bertolonův vytváří několik poddruhů, které jsou ale někdy klasifikovány jako samostatné druhy. Antonio Bertoloni (1775–1869), po němž nese druhové jméno, byl italský lékař a botanik.
Ophrys bertoloniiOphrys bertolonii
Ophrys bertoloniiOphrys bertolonii
Fotografováno v květnu 2009 (Chorvatsko, Istrie, mys Kamenjak).