Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Rozšíření: Druh Severních And, vyskytuje se v horských oblastech Kolumbie (odtud byl i popsán) a v Ekvádoru. Mohlo by se snad zdát, že v přepestré druhové diverzitě jihoamerických And musí být rod Pedicularis zastoupen dosti početně také. Přesný opak je však pravdou – až dosud nebyl z Jižní Ameriky popsán žádný jiný druh všivce. Vývojové centrum tohoto pozoruhodného rodu musíme hledat především v mírných oblastech severní polokoule, v tropech se objevuje jen ojediněle a navíc výhradně v horách. V Asii najdeme nejjižněji rostoucí druh Pedicularis zeylanica na Sri Lance, v Americe se dostává nejdále na jih druh právě představovaný. V Africe najdeme všivce jen v mediteránní zóně na severozápadě kontinentu, v Austrálii je nehledejme vůbec.
Ekologie: Roste v horském páramu, na stanovištích vlhkých, otevřených, v nadmořských výškách zhruba od 3100 až do 4200 m.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, až 30 cm dlouhou, červeně až purpurově naběhlou, lysou. Listy vyrůstající v přízemní růžici jsou v obrysu kopinaté, až 9 cm dlouhé, peřenosečné, úkrojky jsou podlouhlé nebo kopinaté, na okraji vroubkované až zubaté, purpurově naběhlé, lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté, na okraji zubaté, menší. Květenství je terminální, hroznovité, až 20 cm dlouhé; dolní listeny jsou listům podobné, zubaté, horní úzce kopinaté, menší; kalich je trubkovitý, asi 8 mm dlouhý, červený, lysý; květy jsou až 2 cm dlouhé, bělavé, růžové až načervenalé, dvoupyské, korunní trubka je silně zahnutá, přilbovitý horní pysk je zakončen dlouhým zobánkem, který je tmavší než přilba, dolní pysk je poměrně krátký, nevýrazný, trojlaločný. Plodem je tobolka.
Využití: Rostlina je využívána v andské tradiční medicíně.
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 1. a 2. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).