Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Původní v jižní Africe (od provincií Eastern Cape a KwaZulu-Natal v Jihoafrické republice po Zimbabwe), zavlečen i na východní pobřeží Austrálie (New South Wales a severovýchodní Queensland).
Ekologie: Roste v lesích, lesních lemech, na svazích a srázech, šplhá po keřích a stromech, až dosáhne jejich osluněných vrcholů, kde pak vykvete. Kvete v pozdním létě a na podzim (na jižní polokouli březen až červenec). Roste v nadmořské výšce od 300 do 1900 m.
Popis: Statná, rychle rostoucí liána s lodyhami až 4 m dlouhými, v teplých oblastech stálezelená, v chladnějších zimách listy opadávají. Listy jsou řapíkaté, čepel v obrysu trojúhelníkovitá až dlanitolaločná, až 7 cm dlouhá, dužnatá, hrubě zubatá na okraji, světle zelená, lesklá. Květenství je hroznovité, zákrovní listeny asi 6 mm dlouhé, úbory ze 3–6 jasně žlutých, asi 1 cm dlouhých jazykových květů a 10–12 trubkovitých květů; květy jsou vonné. Plodem jsou nažky asi 2 mm dlouhé, s krémově bílým chmýrem.
Využití: Používán široce v subtropických a tropických zahradách jako rychle rostoucí dekorativní popínavá rostlina, na slunci bohatě kvetoucí. Po menším poškození mrazem rostlina znovu obrůstá. V tradiční medicíně se používá u skotu k léčbě antraxu a nadýmání.
Fotografováno dne 11. 4. 2012 a 13. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Drakensberg).