Syn.: Amoria spumosa (L.) Roskov, Mistyllus spumosus (L.) C. Presl, Mistyllus spumosus (L.) Bobrov
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Pochází ze Středozemí a z Blízkého východu. V Evropě roste na Pyrenejském poloostrově, ve Francii i Itálii, v zemích při Jaderském moři, v Bulharsku i Řecku, jakož i na většině ostrovů. V severní Africe se vyskytuje v Maroku, Alžírsku a Tunisku, kromě toho na Kanárských ostrovech. Dále roste v Turecku, Sýrii, Libanonu, Izraeli a zřejmě i v Jordánsku, dále v Iráku, Íránu, Arménii a Ázerbájdžánu. Zavlečení bylo zaznamenáno v Anglii.
Ekologie: Roste na vlhkých polích, úhorech, travnatých ruderálních místech a na okrajích cest, vystupuje do nadmořské výšky asi 700 m.
Popis: Jednoletá, 10–40(–70) cm vysoká bylina; lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, lysé. Listy jsou střídavé, trojčetné; lístky jsou obvejčité až kosníkovité, 1–2,5(–3,5) cm dlouhé, pilovité, na vrcholu uťaté nebo tupé; palisty jsou vejčité, na vrcholu hrotité. Květenství je vejcovitý až kulovitý strboul o průměru 1–2,5(–3,5) cm; kalich je trubkovitý, 20žilný, síťnatě žilkovaný, za plodu nafouklý; koruna je 1–2,5 cm dlouhá, načervenalá až nachová. Plody jsou 1–4semenné, nepukavé (mají charakter nažky), ukryté ve vytrvalém kalichu.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 16. 5. 2011 (Turecko, pohoří Taurus, Akseki).