Syn.: Lupinaster uniflorus (L.) C. Presl
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Druh východního Středozemí, vyskytuje se v Řecku (v kontinentální i ostrovní části), v jižní Itálii (především na Sicílii), v severní Libyi a v jihozápadním Turecku. Kromě nominátního poddruhu je ještě rozlišován turecký poddruh Trifolium uniflorum subsp. kerimii.
Ekologie: Roste v suché phryganě a na pastvinách, na kamenitých svazích a skalách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2400 m. Kvete od března do června.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s dřevnatým kořenem a lodyhou 1–3(–6) cm dlouhou, poléhavou. Listy jsou řapíkaté, 3četné, lístky jsou vejčité až skoro okrouhlé, 4–10 mm dlouhé, po okraji pilovité, se zuby hrotitými, na vrcholu tupé nebo špičaté, s výraznými žilkami, na rubu přitiskle chlupaté; palisty jsou trojúhelníkovité, zašpičatělé. Květenství je jen 1–3(–5)květé, květní stopky jsou 1–7 mm dlouhé, kališní trubka je 6–7 mm dlouhá, lysá nebo chlupatá, cípy jsou kopinaté, rovné, ktarší než trubka; koruna je 12–25(–27) mm dlouhá, bílá, bělavá nebo i načervenalá, pavéza je výrazně zahnutá. Plodem je lusk.
Záměny: Poněkud podobný a ve východním Mediteránu se rovněž vyskytující druh Trifolium ornithopodioides má květy menší, jen 6–8 mm dlouhé, jeho lístky jsou navíc spíše obvejčité až obsdčité.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 27. 5. 2022 (Řecko, Kréta, Lefka Ori, Gingilos).