Jedním z cílů Evropského hospodářského společenství je i ochrana zachování životního prostředí a udržení biodiverzity. Na základě tohoto faktu byly v rámci Evropského společenství vybrány nejcennější, nejohroženější, nejvzácnější rostlinné a živočišné druhy a přírodní stanoviště, pro které je připravována soustana chráněných území Natura 2000 tvořená evropsky významnými lokalitami a ptačími oblastmi.
V rámci ochrany rostliných druhů se jedná se zejména o 540 druhů vyšších rostlin (z toho je 36 druhů rostoucích v ČR), které jsou uvedeny v základním dokumentu Směrnice o stanovištích (92/43/EHS) ze dne 21. 5. 1992, o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, respektive v příloze II této směrnice. Přísná ochrana se týká ještě dalších 59 druhů uvedených v příloze IV.
Česká republika vstupem do Evropské unie převzala i určité závazky a zavázala se tak k ochraně, zachování a obnově přirozeného stavu vybraných rostlinných druhů a jejich přírodních stanovišť. Pro tuto ochranu společně s ochranou dalších rostlinných stanovišť a živočišných druhů se zřizuje zvláštní územní ochrana, tzv. evropsky významná lokalita. Přísně vybrané lokality vzešly z někalikaletého podrobného mapování přírodních biotopů celého území ČR. Těchto lokalit je na území České republiky vybráno a zákonem předběžně chráněno 863 – tzv. národní seznam (dále upravovaný a pravděpodobně postupně doplněný o několika desítek dalších lokalit). Postupně dojde k vyhlašování územní ochrany těchto lokalit. Obdobně postupují všechny členské státy EU.
Doupovské hory

tučně jsou uvedeny druhy vyskytující se v ČR
– linky vedou do Herbáře webu BOTANY.cz
– zvlášť jsou uvedeny druhy Makaronésie

Druhy přílohy II.
Abies nebrodensis (Lojac.) Mattei
Aconitum corsicum Gayer (Aconitum napellus subsp. corsicum)
Aconitum firmum (Reichenb.) Neilr subsp. moravicum Skalický
Adenophora liliifolia (L.) Ledeb.
Adonis distorta Ten.
Agrimonia pilosa Ledebour
Aldrovanda vesiculosa L.
Alisma wahlenbergii (Holmberg) Juz.
Allium grosii Font Quer
Alyssum pyrenaicum Lapeyr.
Anacamptis urvilleana Sommier et Caruana Gatto
Anchusa crispa Viv.
Androcymbium rechingeri Greuter
Androsace mathildae Levier
Androsace pyrenaica Lam.
Angelica heterocarpa Lloyd
Angelica palustris (Besser) Hoffm.
Anthemis glaberrima (Rech. f.) Greuter
Anthyllis hystrix Cardona, Contandr. & E. Sierra
Antirrhinum charidemi Lange
Apium bermejoi Llorens
Apium repens (Jacq.) Lag.
Aquilegia bertolonii Schott
Aquilegia kitaibelii Schott
Aquilegia pyrenaica D.C. subsp. cazorlensis (Heywood) Galiano
Arabis kennedyae Meikle
Arabis sadina (Samp.) P. Cout.
Arabis scopoliana Boiss
Arctagrostis latifolia (R. Br.) Griseb.
Arctophila fulva (Trin.) N. J. Anderson
Arenaria ciliata L. subsp. pseudofrigida Ostenf. & O.C. Dahl
Arenaria humifusa Wahlenberg
Arenaria nevadensis Boiss. & Reuter
Arenaria provincialis Chater & Halliday
Armeria berlengensis Daveau
Armeria helodes Martini & Pold
Armeria neglecta Girard
Armeria pseudarmeria (Murray) Mansfeld
Armeria rouyana Daveau
Armeria soleirolii (Duby) Godron
Armeria velutina Welw. ex Boiss. & Reuter
Artemisia campestris L. subsp. bottnica A.N. Lundström ex Kindb.
Artemisia granatensis Boiss.
Artemisia laciniata Willd.
Artemisia oelandica (Besser) Komaror
Artemisia pancicii (Janka) Ronn.
Asphodelus bento-rainhae P. Silva
Asplenium adulterinum Milde
Asplenium jahandiezii (Litard.) Rouy
Aster pyrenaeus Desf. ex DC
Aster sorrentinii (Tod) Lojac.
Astragalus algarbiensis Coss. ex Bunge
Astragalus aquilanus Anzalone
Astragalus centralpinus Braun-Blanquet
Astragalus macrocarpus DC. subsp. lefkarensis
Astragalus maritimus Moris
Astragalus tremolsianus Pau
Astragalus verrucosus Moris
Asyneuma giganteum (Boiss.) Bornm.
Athamanta cortiana Ferrarini
Atropa baetica Willk.
Avenula hackelii (Henriq.) Holub
Bassia (Kochia) saxicola (Guss.) A. J. Scott
Biscutella neustriaca Bonnet
Biscutella vincentina (Samp.) Rothm.
Boleum asperum (Pers.) Desvaux
Borderea chouardii (Gaussen) Heslot
Botrychium simplex Hitchc.
Brassica glabrescens Poldini
Brassica hilarionis Post
Brassica insularis Moris
Brassica macrocarpa Guss.
Braya linearis Rouy
Bromus grossus Desf. ex DC.
Bupleurum capillare Boiss. & Heldr.
Bupleurum kakiskalae Greuter
Calamagrostis chalybaea (Laest.) Fries
Caldesia parnassifolia (L.) Parl.
Calypso bulbosa L.
Campanula bohemica Hruby
Campanula gelida Kovanda
Campanula sabatia De Not.
Campanula serrata (Kit.) Hendrych
Campanula zoysii Wulfen
Carduus myriacanthus Salzm. ex DC.
Carex holostoma Drejer
Carex panormitana Guss.
Carlina onopordifolia Besser
Centaurea akamantis T. Georgiadis & G. Chatzikyriakou
Centaurea alba L. subsp. heldreichii (Halacsy) Dostal
Centaurea alba L. subsp. princeps (Boiss. & Heldr.) Gugler
Centaurea attica Nyman subsp. megarensis (Halacsy & Hayek) Dostal
Centaurea balearica J. D. Rodriguez
Centaurea borjae Valdes-Berm. & Rivas Goday
Centaurea citricolor Font Quer
Centaurea corymbosa Pourret
Centaurea gadorensis G. Blanca
Centaurea horrida Badaro
Centaurea kalambakensis Freyn & Sint.
Centaurea kartschiana Scop.
Centaurea lactiflora Halacsy
Centaurea micrantha Hoffmanns. & Link subsp. herminii (Rouy) Dostál
Centaurea niederi Heldr.
Centaurea peucedanifolia Boiss. & Orph.
Centaurea pinnata Pau
Centaurea pulvinata (G. Blanca) G. Blanca
Centaurea rothmalerana (Arènes) Dostál
Centaurea vicentina Mariz
Centaurium rigualii Esteve
Centaurium somedanum Lainz
Centranthus trinervis (Viv.) Beguinot
Cephalanthera cucullata Boiss. & Heldr.
Cerastium alsinifolium Tausch
Cerastium dinaricum G.Beck & Szysz.
Cinna latifolia (Trev.) Griseb.
Cirsium brachycephalum Juratzka
Cistus palhinhae Ingram
Cochlearia polonica E. Fröhlich
Cochlearia tatrae Borbas
Coincya rupestris Rouy
Coleanthus subtilis (Tratt.) Seidl
Colchicum arenarium Waldst. et Kit.
Consolida samia P.H. Davis
Convolvulus argyrothamnus Greuter
Convolvulus fernandesii Pinto da Silva & Teles
Coronopus navasii Pau
Corydalis gotlandica Lidén
Crambe tataria Sebeok
Cremnophyton lanfrancoi Brullo et Pavone
Crepis crocifolia Boiss. & Heldr.
Crepis granatensis (Willk.) B. Blanca & M. Cueto
Crepis pusilla (Sommier) Merxmüller
Crepis tectorum L. subsp. nigrescens
Crocus cyprius Boiss. et Kotschy
Crocus hartmannianus Holmboe
Culcita macrocarpa C. Presl
Cyclamen fatrense Halda et Sojak
Cypripedium calceolus L.
Cytisus aeolicus Guss. ex Lindl.
Daphne arbuscula Celak
Daphne petraea Leybold
Daphne rodriguezii Texidor
Delphinium caseyi B.L.Burtt
Dianthus arenarius L. subsp. arenarius
Dianthus arenarius subsp. bohemicus (Novak) O.Schwarz
Dianthus cintranus Boiss. & Reuter subsp. cintranus Boiss. & Reuter
Dianthus diutinus Kit.
Dianthus lumnitzeri Wiesb.
Dianthus marizii (Samp.) Samp.
Dianthus moravicus Kovanda
Dianthus nitidus Waldst. et Kit.
Dianthus plumarius subsp. regis-stephani (Rapcs.) Baksay
Dianthus rupicola Biv.
Diplazium sibiricum (Turcz. ex Kunze) Kurata
Diplotaxis ibicensis (Pau) Gomez-Campo
Diplotaxis siettiana Maire
Diplotaxis vicentina (P. Cout.) Rothm.
Draba cacuminum Elis Ekman
Draba cinerea Adams
Dracocephalum austriacum L.
Dryopteris corleyi Fraser-Jenk.
Dryopteris fragans (L.) Schott
Echium maculatum L.
Elatine gussonei (Sommier) Brullo et al
Eleocharis carniolica Koch
Erigeron frigidus Boiss. ex DC.
Erodium astragaloides Boiss. & Reuter
Erodium paularense Fernandez-Gonzalez & Izco
Erodium rupicola Boiss.
Erucastrum palustre (Pirona) Vis.
Eryngium alpinum L.
Eryngium viviparum Gay
Erysimum pieninicum (Zapal.) Pawl.
Euphorbia margalidiana Kuhbier & Lewejohann
Euphrasia genargentea (Feoli) Diana
Euphrasia marchesettii Wettst. ex Marches.
Euphorbia transtagana Boiss.
Ferula sadleriana Lebed.
Festuca brigantina (Markgr.-Dannenb.) Markgr.-Dannenb.
Festuca duriotagana Franco & R. Afonso
Festuca elegans Boiss.
Festuca henriquesii Hack.
Festuca summilusitana Franco & R. Afonso
Galium cracoviense Ehrend.
Galium litorale Guss.
Galium sudeticum Tausch
Galium viridiflorum Boiss. & Reuter
Gaudinia hispanica Stace & Tutin
Genista dorycnifolia Font Quer
Genista holopetala (Fleischm. ex Koch) Baldacci
Gentiana ligustica R. de Vilm. & Chopinet
Gentianella anglica (Pugsley) E. F. Warburg
Gentianella bohemica Skalicky
Gladiolus palustris Gaud.
Globularia stygia Orph. ex Boiss.
Gymnigritella runei Teppner & Klein
Gypsophila papillosa P. Porta
Halimium verticillatum (Brot.) Sennen
Helianthemum alypoides Losa & Rivas Goday
Helianthemum caput-felis Boiss.
Helichrysum melitense (Pignatti) Brullo et al
Herniaria algarvica Chaudhri
Herniaria latifolia Lapeyr. subsp. litardierei Gamis
Herniaria lusitanica (Chaudhri) subsp. berlengiana Chaudhri
Herniaria maritima Link
Himantoglossum adriaticum Baumann
Himantoglossum caprinum (Bieb.) V.Koch
Hippuris tetraphylla L. fil.
Hladnikia pastinacifolia Reichenb.
Holcus setiglumis Boiss. & Reuter subsp. duriensis Pinto da Silva
Hyacinthoides vicentina (Hoffmans. & Link) Rothm.
Hymenostemma pseudanthemis (Kunze) Willd.
Hyoseris frutescens Brullo et Pavone
Hypericum aciferum (Greuter) N.K.B. Robson
Chaenorrhinum serpyllifolium (Lange) Lange subsp. lusitanicum R. Fernandes
Chionodoxa lochiae Meikle in Kew Bull.
Iberis arbuscula Runemark
Iberis procumbens Lange subsp. microcarpa Franco & Pinto da Silva
Iris aphylla L. subsp. hungarica Hegi
Iris humilis Georgi subsp. arenaria (Waldst. et Kit.) A.et D.Löve
Isoetes boryana Durieu
Isoetes malinverniana Ces. & De Not.
Jasione crispa (Pourret) Samp. subsp. serpentinica Pinto da Silva
Jasione lusitanica A. DC.
Jonopsidium acaule (Desf.) Reichenb.
Jonopsidium savianum (Caruel) Ball ex Arcang.
Juncus valvatus Link
Jurinea cyanoides (L.) Reichenb.
Jurinea fontqueri Cuatrec.
Kosteletzkya pentacarpos (L.) Ledeb.
Lamyropsis microcephala (Moris) Dittrich & Greuter
Laserpitium longiradium Boiss.
Leontodon boryi Boiss.
Leontodon microcephalus (Boiss. ex DC.) Boiss.
Leontodon siculus (Guss.) Finch & Sell
Leucojum nicaeense Ard.
Leuzea longifolia Hoffmanns. & Link
Ligularia sibirica (L.) Cass.
Limonium dodartii (Girard) O. Kuntze subsp. lusitanicum (Daveau) Franco
Limonium insulare (Beg. & Landi) Arrig. & Diana
Limonium lanceolatum (Hoffmans. & Link) Franco
Limonium multiflorum Erben
Limonium pseudolaetum Arrig. & Diana
Limonium strictissimum (Salzmann) Arrig.
Linaria algarviana Chav.
Linaria coutinhoi Valdés
Linaria ficalhoana Rouy
Linaria flava (Poiret) Desf.
Linaria hellenica Turrill
Linaria loeselii Schweigger
Linaria pseudolaxiflora Lojacono
Linaria ricardoi Cout.
Linaria tonzigii Lona
Linaria tursica B. Valdes & Cabezudo
Linum dolomiticum Borbas
Linum muelleri Moris (Linum maritimum muelleri)
Liparis loeselii (L.) Rich.
Lithodora nitida (H. Ern) R. Fernandes
Luronium natans (L.) Raf.
Luzula arctica Blytt
Lythrum flexuosum Lag.
Marsilea batardae Launert
Marsilea quadrifolia L.
Marsilea strigosa Willd.
Melilotus segetalis (Brot.) Ser. subsp. fallax Franco
Micromeria taygetea P. H. Davis
Micropyropsis tuberosa Romero – Zarco & Cabezudo
Minuartia smejkalii Dvořáková
Moehringia lateriflora (L.) Fenzl.
Moehringia tommasinii Marches.
Moehringia villosa (Wulfen) Fenzl
Muscari gussonei (Parl.) Tod.
Myosotis lusitanica Schuster
Myosotis rehsteineri Wartm.
Myosotis retusifolia R. Afonso
Najas flexilis (Willd.) Rostk. & W.L. Schmidt
Najas tenuissima (A. Braun) Magnus
Narcissus asturiensis (Jordan) Pugsley
Narcissus calcicola Mendonça
Narcissus cyclamineus DC.
Narcissus fernandesii G. Pedro
Narcissus humilis (Cav.) Traub
Narcissus nevadensis Pugsley
Narcissus pseudonarcissus L. subsp. nobilis (Haw.) A. Fernandes
Narcissus scaberulus Henriq.
Narcissus triandrus L. subsp. capax (Salisb.) D. A. Webb.
Narcissus viridiflorus Schousboe
Naufraga balearica Constans & Cannon
Nepeta dirphya (Boiss.) Heldr. ex Halacsy
Nepeta sphaciotica P. H. Davis
Odontites granatensis Boiss.
Oenanthe conioides Lange
Omphalodes kuzinskyanae Willk.
Omphalodes littoralis Lehm.
Ononis hackelii Lange
Onosma tornensis Javorka
Ophioglossum polyphyllum A. Braun
Ophrys kotschyi H.Fleischm. et Soo
Ophrys lunulata Parl.
Ophrys melitensis (Salkowski) J et P Devillers-Terschuren
Origanum dictamnus L.
Orobanche densiflora Salzmann ex Reuter in DC.
Paeonia cambessedesii Willk.
Paeonia clusii F.C. Stern subsp. rhodia (Stearn) Tzanoudakis
Paeonia officinalis L. subsp. banatica (Rachel) Soo
Paeonia parnassica Tzanoudakis
Palaeocyanus crassifolius (Bertoloni) Dostal
Papaver laestadianum (Nordh.) Nordh.
Papaver radicatum Rottb. subsp. hyperboreum Nordh.
Pedicularis sudetica Willd.
Persicaria foliosa (H. Lindb.) Kitag.
Petagnia saniculifolia Guss.
Petrocoptis grandiflora Rothm.
Petrocoptis montsicciana O. Bolos & Rivas Mart.
Petrocoptis pseudoviscosa Fernandez Casas
Phlomis brevibracteata Turril
Phlomis cypria Post
Phoenix theophrasti Greuter
Pinguicula crystallina Sm.
Pinguicula nevadensis (Lindb.) Casper
Plantago algarbiensis Sampaio (Plantago bracteosa (Willk.) G. Sampaio)
Plantago almogravensis Franco
Platanthera obtusata (Pursh) subsp. oligantha (Turez.) Hulten
Poa riphaea (Ascher et Graebner) Fritsch
Polygonum praelongum Coode & Cullen
Potentilla delphinensis Gren. & Godron
Primula apennina Widmer
Primula carniolica Jacq.
Primula nutans Georgi
Primula palinuri Petagna
Primula scandinavica Bruun
Pseudarrhenatherum pallens (Link) J. Holub
Puccinellia phryganodes (Trin.) Scribner et Merr.
Puccinellia pungens (Pau) Paunero
Pulsatilla grandis Wenderoth
Pulsatilla patens (L.) Miller
Pulsatilla pratensis (L.) Miller subsp. hungarica Soo
Pulsatilla slavica G.Reuss.
Pulsatilla subslavica Futak ex Goliasova
Pulsatilla vulgaris Hill. subsp. gotlandica (Johanss.) Zaemelis et Paegle
Pyrus magyarica Terpo
Ranunculus kykkoensis Meikle
Ranunculus lapponicus L.
Ranunculus weyleri Mares
Reseda decursiva Forssk
Rhinanthus oesilensis (Ronninger et Saarsoo) Vassilicz
Rhododendron luteum Sweet
Rhynchosinapis erucastrum (L.) Dandy ex Clapham subsp. cintrana (Coutinho) Franco & P. Silva (Coincya cintrana (P. Cout.) Pinto da Silva)
Ribes sardoum Martelli
Rouya polygama (Desf.) Coincy
Rumex rupestris Le Gall
Salicornia veneta Pignatti et Lausi
Salix salvifolia Brot. subsp. australis Franco
Salvia veneris Hedge
Santolina impressa Hoffmanns. & Link
Santolina semidentata Hoffmanns. & Link
Saussurea alpina subsp. esthonica (Baer ex Rupr) Kupffer
Saxifraga berica (Beguinot) D.A. Webb
Saxifraga florulenta Moretti
Saxifraga hirculus L.
Saxifraga osloënsis Knaben
Saxifraga tombeanensis Boiss. ex Engl.
Scilla litardierei Breist.
Scilla morrisii Meikle
Senecio elodes Boiss. ex DC.
Senecio jacobea L. subsp. gotlandicus (Neuman) Sterner
Senecio nevadensis Boiss. & Reuter
Serratula lycopifolia (Vill.) A.Kern
Seseli intricatum Boiss.
Seseli leucospermum Waldst. et Kit
Sideritis cypria Post
Sideritis incana subsp. glauca (Cav.) Malagarriga
Sideritis javalambrensis Pau
Sideritis serrata Cav. ex Lag.
Silene furcata Rafin. subsp. angustiflora (Rupr.) Walters
Silene hicesiae Brullo & Signorello
Silene hifacensis Rouy ex Willk.
Silene holzmanii Heldr. ex Boiss.
Silene longicilia (Brot.) Otth.
Silene mariana Pau
Silene orphanidis Boiss
Silene rothmaleri Pinto da Silva
Silene velutina Pourret ex Loisel.
Sisymbrium cavanillesianum Valdes & Castroviejo
Sisymbrium supinum L.
Soldanella villosa Darracq.
Solenanthus albanicus (Degen & al.) Degen & Baldacci
Sorbus teodorii Liljefors
Stipa austroitalica Martinovsky
Stipa bavarica Martinovsky & H. Scholz
Stipa styriaca Martinovsky
Stipa veneta Moraldo
Stipa zalesskii Wilensky
Symphytum cycladense Pawl.
Tephroseris longifolia (Jacq.) Griseb et Schenk subsp. moravica
Teucrium lepicephalum Pau
Teucrium turredanum Losa & Rivas Goday
Thesium ebracteatum Hayne
Thlaspi jankae A.Kern.
Thorella verticillatinundata (Thore) Briq.
Thymus camphoratus Hoffmanns. & Link
Thymus carnosus Boiss.
Thymus lotocephalus G. López & R. Morales (Thymus cephalotos L.)
Tozzia carpathica Wol.
Trifolium saxatile All.
Trichomanes speciosum Willd.
Trisetum subalpestre (Hartman) Neuman
Tuberaria major (Willk.) Pinto da Silva & Rozeira
Tulipa cypria Stapf
Verbascum litigiosum Samp.
Veronica micrantha Hoffmanns. & Link
Veronica oetaea L.-A. Gustavsson
Vicia bifoliolata J.D. Rodriguez
Vincetoxicum pannonicum (Borhidi) Holub
Viola hispida Lam.
Viola jaubertiana Mares & Vigineix
Viola rupestris F.W. Schmidt subsp. relicta
Woodwardia radicans (L.) Sm
Zelkova abelicea (Lam.) Boiss.

Druhy Makaronésie
Aeonium gomeraense Praeger
Aeonium saundersii Bolle
Aichryson dumosum (Lowe) Praeg.
Ammi trifoliatum (H. C. Watson) Trelease
Anagyris latifolia Brouss. ex. Willd.
Androcymbium psammophilum Svent.
Andryala crithmifolia Ait.
Anthyllis lemanniana Lowe
Arceuthobium azoricum Wiens & Hawksw.
Argyranthemum lidii Humphries
Argyranthemum thalassophylum (Svent.) Hump.
Argyranthemum winterii (Svent.) Humphries
Atractylis arbuscula Svent. & Michaelis
Atractylis preauxiana Schultz.
Azorina vidalii (H. C. Watson) Feer
Bencomia brachystachya Svent.
Bencomia sphaerocarpa Svent.
Beta patula Ait.
Bupleurum handiense (Bolle) Kunkel
Calendula maderensis DC.
Caralluma burchardii N. E. Brown
Carex malato-belizii Raymond
Ceropegia chrysantha Svent.
Cirsium latifolium Lowe
Cistus chinamadensis Banares & Romero
Convolvulus caput-medusae Lowe
Convolvulus lopez-socasii Svent.
Convolvulus massonii A. Dietr.
Crambe arborea Webb ex Christ
Crambe laevigata DC. ex Christ
Crambe sventenii R. Petters ex Bramwell & Sund.
Dendriopoterium pulidoi Svent.
Deschampsia maderensis (Haeck. & Born.) Buschm.
Dorycnium spectabile Webb & Berthel
Echium candicans L. fil.
Echium gentianoides Webb & Coincy
Erica scoparia L. subsp. azorica (Hochst.) D. A.
Euphorbia handiensis Burchard
Euphorbia lambii Svent.
Euphorbia stygiana H. C. Watson
Euphrasia azorica H.C. Watson
Euphrasia grandiflora Hochst. in Seub.
Ferula latipinna Santos
Frangula azorica Tutin
Geranium maderense P. F. Yeo
Globularia ascanii D. Bramwell & Kunkel
Globularia sarcophylla Svent
Goodyera macrophylla Lowe
Helianthemum bystropogophyllum Svent.
Helichrysum gossypinum Webb
Helichrysum monogynum Burtt & Sund.
Hymenophyllum maderensis Gibby &Lovis
Hypochoeris oligocephala (Svent. & Bramw.) Lack
Chaerophyllum azoricum Trelease
Chamaemeles coriacea Lindl.
Cheirolophus duranii (Burchard) Holub
Cheirolophus ghomerytus (Svent.) Holub
Cheirolophus junonianus (Svent.) Holub
Cheirolophus massonianus (Lowe) Hansen & Sund.
Isoetes azorica Durieu & Paiva ex Milde
Isoplexis chalcantha Svent. & O’Shanahan
Isoplexis isabelliana (Webb & Berthel.) Masferrer
Jasminum azoricum L.
Kunkeliella subsucculenta Kammer
Lactuca watsoniana Trel.
Limonium arborescens (Brouss.) Kuntze
Limonium dendroides Svent.
Limonium spectabile (Svent.) Kunkel & Sunding
Limonium sventenii Santos & Fernandez Galvan
Lotus azoricus P. W. Ball
Lotus callis-viridis D. Bramwell & D. H. Davis
Lotus kunkelii (E. Chueca) D. Bramwell & al.
Marcetella maderensis (Born.) Svent.
Marsilea azorica Launert & Paiva
Maytenus umbellata (R. Br.) Mabb.
Melanoselinum decipiens (Schrader & Wendl.) Hoffm.
Monanthes wildpretii Banares & Scholz
Monizia edulis Lowe
Musschia aurea (L. f.) Dumort.
Musschia wollastonii Lowe
Myosotis azorica H. C. Watson
Myosotis maritima Hochst. in Seub.
Myrica rivas-martinezii Santos.
Odontites holliana (Lowe) Benth.
Oenanthe divaricata (R. Br.) Mabb.
Onopordum nogalesii Svent.
Onorpordum carduelinum Bolle
Parolinia schizogynoides Svent.
Pericallis hadrosoma (Svent.) B. Nord.
Phagnalon benettii Lowe
Phalaris maderensis (Menezes) Menezes
Picconia azorica (Tutin) Knobl.
Pittosporum coriaceum Dryand. ex. Ait.
Plantago malato-belizii Lawalree
Polystichum drepanum (Sw.) C. Presl.
Prunus lusitanica L. subsp. azorica (Mouillef.) Franco
Rumex azoricus Rech. fil.
Sambucus palmensis Link
Sanicula azorica Guthnick ex Seub.
Scabiosa nitens Roemer & J. A. Schultes
Scilla maderensis Menezes
Sedum brissemoretii Raymond-Hamet
Semele maderensis Costa
Sibthorpia peregrina L.
Sideritis cystosiphon Svent.
Sideritis discolor (Webb ex de Noe) Bolle
Sideritis infernalis Bolle
Sideritis marmorea Bolle
Sinapidendron rupestre (Ait.) Lowe
Solanum lidii Sunding
Sorbus maderensis (Lowe) Dode
Spergularia azorica (Kindb.) Lebel
Stemmacantha cynaroides (Chr. Son. in Buch) Ditt
Sventenia bupleuroides Font Quer
Tanacetum ptarmiciflorum Webb & Berth
Teline rosmarinifolia Webb & Berthel.
Teline salsoloides Arco & Acebes.
Teucrium abutiloides L’Hér.
Teucrium betonicum L’Hér.
Vicia dennesiana H. C. Watson
Viola paradoxa Lowe

České středohoří

Druhy přílohy V.
Androcymbium europeum (Lange) K. Richter
Androsace cylindrica DC.
Antirrhinum lopesianum Rothm.
Aquilegia alpina L.
Argyranthemum pinnatifidum (L.f.) Lowe subs. succulentum (Lowe) C. J. Humphries
Asplenium hemionitis L.
Bellevalia hackelli Freyn
Berberis maderensis Lowe
Bunium brevifolium Lowe
Campanula morettiana Reichenb.
Colchicum corsicum Baker
Colchicum cousturieri Greuter
Crocus etruscus Parl.
Dracaena draco (L.) L.
Euphorbia nevadensis Boiss. & Reuter
Fritillaria conica Rix
Fritillaria drenovskii Degen & Stoy.
Fritillaria gussichiae (Degen & Doerfler) Rix
Fritillaria obliqua Ker-Gawl.
Fritillaria rhodocanakis Orph. ex Baker
Helichrysum sibthorpii Rouy
Iris boissieri Henriq.
Iris marisca Ricci & Colasante
Jankaea heldreichii (Boiss.) Boiss.
Lindernia procumbens (Krocker) Philcox
Mandragora officinarum L.
Moehringia fontqueri Pau
Murbeckiella sousae Rothm.
Narcissus longispathus Pugsley
Narcissus triandrus L.
Ophrys argolica Fleischm.
Orchis scopulorum Simsmerh.
Ornithogalum reverchonii Degen & Herv.-Bass.
Physoplexis comosa (L.) Schur
Picris willkommii (Schultz Bip.) Nyman
Primula glaucescens Moretti
Primula spectabilis Tratt.
Ramonda serbica Pančić
Rosmarinus tomentosus Huber-Morath & Maire
Santolina elegans Boiss. ex DC.
Saxifraga cintrana Kuzinsky ex Willk.
Saxifraga portosanctana Boiss.
Saxifraga presolanensis Engl.
Saxifraga valdensis DC.
Saxifraga vayredana Luizet
Scilla beirana Samp.
Scilla odorata Link
Senecio caespitosus Brot.
Senecio lagascanus DC. subsp. lusitanicus
Sideroxylon marmulano Banks ex Lowe
Spiranthes aestivalis (Poiret) L. C. M. Rich.
Teucrium charidemi Sandwith
Thymelaea broterana P. Cout.
Thymus capitellatus Hoffmanns. & Link
Thymus villosus L. subsp. villosus L.
Viola athois W. Becker
Viola cazorlensis Gandoger
Viola delphinantha Boiss.
Wagenitzia lancifolia (Sieber ex Sprengel) Dostál