Syn.: Dianthus waldsteinii Sternb., Dianthus hyssopifolius subsp. sternbergii (Sieber ex Capelli) Graebner et Graebner fil., Dianthus monspessulanus subsp. sternbergii Hegi
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Dianthus sternbergii
Rozšíření: Nominátní poddruh je endemitem Východních Alp (na našich fotografiích), ve středoitalských Abruzzách se vyskytuje ještě poddruh Dianthus sternbergii subsp. marsicus.
Ekologie: Roste na suchých skalnatých a kamenitých svazích, v suti, na vápenci, v pásmu od hor až do alpínského stupně, zhruba do nadmořské výšky 2500 m. Kvete od června až do září.
Dianthus sternbergii
Popis: Vytrvalá bylina, 10–20(–30) cm vysoká, lodyha je vystoupavá až přímá, nevětvená, listy jsou úzce kopinaté, vstřícné, na bázi pochvaté. Květy jsou jednotlivé, intenzivně vonné, jejich kalich je trubkovitý, 5zubý, okvětní lístky jsou 15–20 mm dlouhé, bledě růžové až bledě purpurové, s nachovou kresbou kolem středu a jen nanejvýše do poloviny dřípené. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn zákonem v Rakousku, Itálii a Slovinsku.
Poznámka: V kultuře se objevuje tento hvozdík jen poměrně vzácně. Jeho druhové jméno odkazuje na českého botanika K. M. Šternberka.
Dianthus sternbergiiDianthus sternbergii
Dianthus sternbergiiDianthus sternbergii
Dianthus sternbergii
Fotografováno začátkem září 2005 (Slovinsko, Julské Alpy, Triglav).