Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité

Dianthus sylvestris

Dianthus sylvestris

Rozšíření: Hory jižní a jihu střední Evropy a severní Afriky (Atlas, Pyreneje, Jura, Alpy, Apeniny, Dinaridy, pohoří Balkánského poloostrova), vyskytuje se i na středomořských ostrovech. U nás tento druh neroste.
Ekologie: Roste na skalách a v suti, na kamenitých svazích i horských loukách, častěji na vápenci, v pásmu od podhůří až do alpínského stupně, v Alpách do nadmořské výšky 2 800 m.
Popis: Vytrvalá bylina, 5–30 cm vysoká, lodyha vystoupavá až přímá, listy trávovité, 2–4 cm dlouhé, květy koncové, většinou jednotlivé, 20–25 mm v průměru, kalich trubkovitý, zelený až načervenalý, 20–25 mm dlouhý, 4krát delší než podkališní listence, podkališní listence (2–4) vejčité, zúžené do krátké špičky, čepel korunních lístků klínovitá, nahoře nepravidelně zubatá, lysá, růžová. Kvete od června do srpna. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn zákonem v Rakousku, Itálii, Německu a Švýcarsku.
Poznámka: Dianthus sylvestris je poměrně dosti variabilním druhem, v areálu se rozlišuje několik poddruhů (např. D. s. subsp. aristidis, subsp. bertisceus, subsp. longibracteatus, subsp. nodosus, subsp. siculus, subsp. sylvestris, subsp. tergestinus).
Dianthus sylvestris

Fotografováno ve dnech 18. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, louka nad Cortina d´Ampezzo) a 23. 6. 2006 (Itálie, Engadinské Alpy, Parco Regionale del Bernina, Lanzada).