Lípa Naděje v Lomci

Lípa Naděje v Lomci

Tilia cordata, lípa srdčitá (Malvaceae):

  • Obvod kmene: asi 700 cm
  • Odhadované stáří: asi 270 let (v roce 2020)

Zalesněný vrch Lomec vystupuje nad okrajem Budějovické pánve (okres Strakonice). V minulosti byl součástí Libějovického panství, které postupně patřilo Rožmberkům, Švamberkům, Buquojům a Schwarzenberkům. Na spojnici kostelů ve Vodňanech a Netolicích, přibližně v polovině mezi nimi, vybral hrabě Karel Filip Buquoy (1636–90) místo pro stavbu poutního kostela. V sousedství záhy poté vznikl lovecký zámeček, v němž se brzy usídlilo bratrstvo poustevníků – ivanitů. Josefinskými reformami klášter zanikl, byla zde fara, teprve v roce 1971 se sem přestěhovaly sestry františkánky, které místo spravují i v současnosti.

Poutní areál na Lomci je součástí krajinné památkové zóny Libějovicko-Lomecko. Na Libějovickém panství postupně vznikala komponovaná krajina s panskými sídly, hospodářskými objekty, lázněmi, rybníky, bažantnicí, rozsáhlým anglickým parkem a spojovacími alejemi. Jedna z nich vede od Nového zámku v Libějovicích přímo na Lomec. Touto alejí na Lomec přicházíval i Julius Zeyer, který rád zajížděl do nedalekých Vodňan; cesta na jeho počest nyní nese jeho jméno.

Samotný poutní kostel na Lomci je zasvěcen Jménu Panny Marie. Je to zajímavá centrální stavba z přelomu 17. a 18. století. Vybudoval ji syn duchovního otce chrámu hrabě Filip Emanuel Buquoy (1673–1703), a to zřejmě podle vlastního projektu; někteří badatelé plány přisuzovali slavnému Janu Blažeji Santinimu-Aichlovi. V interiéru je nad oltářem baldachýn, který připomíná proslulé Berniniho dílo ze svatopetrského chrámu v Římě.

Okolí poutního chrámu Jména Panny Marie bylo parkově upraveno. V době působení ivanitů byla nedaleko od poutního kostela vysazena i lípa srdčitá, která dnes patří k nejmohutnějším stromům jižních Čech. Její kmen je na bázi rozšířen kořenovými náběhy, výše je bohatě rozvětven. Do kmene jsou na bázi umístěny lampičky a drobné plastiky, připojená tabulka přináší informaci, že lípa zde roste od roku 1750. V roce 2005 vznikla v okolí chrámu Meditační zahrada a lípa se stala její nedílnou součástí. Strom ale dodnes nemá oficiální uznání jako chráněná část přírody.

Do krásně upraveného areálu na Lomci patří ještě malý lesní hřbitůvek, k němu vede moderní křížová cesta s nápaditými zastaveními. Dnešního návštěvníka tohoto místa ovane podivuhodný duch barokní mystiky; zatímco trestuhodně devastovanému libějovickému zámku zatím spíše než jiskřičky naděje svítí bludičky.

Lípa Naděje v Lomci
Lípa Naděje v Lomci
Lípa Naděje v Lomci

Fotografovala Alena Vydrová, dne 20. 11. 2020.