SENECIO NANUS Sch. Bip. ex A. Rich. – starček

Syn.: Senecio amoenus Sch. Bip., nom. inval., Werneria africana Oliv. et Hiern
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Senecio nanus

Rozšíření: Endemit Etiopie, vyskytuje se v několika horských skupinách ve střední a severní části země.

Ekologie: Roste v alpinských trávnících nad horní hranicí lesa, zejména na vlhkých místech, např. na okrajích pramenišť. Vyobrazené rostliny pocházejí z nadmořských výšek 3600–4200 m.

Senecio nanus

Popis: Nizoučká vytrvalá bezlodyžná bylina s tlustým oddenkem, vysoká sotva 10 cm. Listy tvoří přízemní růžici, jsou přisedlé, poněkud sukulentní, čárkovité, 1,2–8,5 cm dlouhé, celokrajné nebo nanejvýš velmi nezřetelně zoubkované, na vrcholu tupé, téměř lysé. Úbory vyrůstají na víceméně bezlistých stvolech, mají asi 3 cm v průměru; zákrov je polokulovitý, víceřadý, zákrovní listeny jsou přitisklé, čárkovitě kopinaté, s blanitým okrajem a brvitou špičkou; jazykových květů je asi 20, samičích, jejich ligula je 2 cm dlouhá, žlutá, na rubu s červeným proužkem; trubkovité květy jsou oboupohlavné, rovněž žluté. Nažky jsou podlouhlé, 3 mm dlouhé, žebrované, světle hnědé, lysé; chmýr je 7–8 mm dlouhý.

Senecio nanus
Senecio nanus
Senecio nanus
Senecio nanus
Senecio nanus

Fotografováno ve dnech 30., 31. 10. a 6. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Imet Gogo a Bwahit; masiv Abuna Yosef, pod vrcholem).