Syn.: Solanum americanum Mill., Solanum humile Bernh., Solanum nitens Opiz in Bercht.
Česká jména: psí víno (Engelbert 1814), lilek černý (Presl 1819, Opiz 1852, Sloboda 1852), lilek obecný, psinky (Čelakovský 1879), lilek černý (Kubát 2002)
Čeleď: Solanaceae – lilkovité
Rozšíření: Skoro celá Evropa (kromě nejsevernějších oblastí), severní Afrika (snad i Madagaskar), Makaronésie (Kanárské ostrovy), západní Sibiř, Střední Asie, Indie, jihovýchodní Asie, východní Čína, Japonsko. Zavlečen také na Azorské ostrovy, do východní a jižní Afriky, Severní Ameriky a Austrálie. U nás se tento archeofyt vyskytuje v teplejších oblastech, přechodně i v podhůří.
Ekologie: Roste na rumištích a úhorech, kolem skládek, poblíž kompostů, silážních jam, na dvorech hospodářských objektů, také jako plevel na zelinářských zahradách, chmelnicích a polích. Kvete od června do října.
Popis: Jednoletá bylina, 30–50(–70) cm vysoká, nežláznatá, oděná jen přitisklými jednoduchými chlupy, lodyha přímá nebo vystoupavá, větvená, listy řapíkaté, čepel kopinatá až vejčitá, celokrajná nebo laločnatá. Květenství 5–7květé, koruna kolovitá, 5cípá, bílá. Plodem je kulovitá bobule, ve zralosti nejčastěji fialově černá.
Poznámka: Druh je jedovatý, po požítí bobulí může dojít k otravě. V minulosti se používal v léčitelství, má zklidňující účinky.
Fotografováno dne 10. 10. 2006 (Česko, Morava, Brno-Kohoutovice).