Syn.: Trifolium angustifolium subsp. pamphylicum (Boiss. et Heldr.) Ponert, Trifolium purpureum subsp. pamphylicum (Boiss. et Heldr.) Holmboe
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Východomediteránní druh vyskytující se na Kypru, v jižním Turecku a na řeckých ostrovech v Egejském moři (včetně Kréty).
Ekologie: Roste na suchých stanovištích, v lemech křovin, především na pobřežních písčinách, nevyhýbá se zasoleným půdám. Kvete od března do května.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 5–25 cm dlouhou, od báze větvenou, přitiskle chlupatou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, trojčetné, lístky obkopinaté, 5–20(–30) mm dlouhé a 2,5–6(–7) mm široké, špičaté nebo tupé, jemně chlupaté. Květní hlávky vyrůstají jednotlivě, jsou vejcovité až kuželovité; kališní cípy jsou čárkovité, chlupaté; koruna je zřetelně delší než kalich, bělavá až bledě růžová, později skoro purpurová, pavéza je 10–13 mm dlouhá. Plodem je drobný lusk.
Poznámka: Některé současné mezinárodní botanické databáze tento druh klasifikují jako poddruh druhu Trifolium angustifolium. Ten se vyskytuje v širokém pásu od Makaronésie (Kanárské ostrovy, Madeira) přes severní Afriku (od Maroka po Egypt) a jižní Evropu (od Portugalska po Řecko a Bulharsko, na sever zasahuje až do Rakouska a na Ukrajinu) až po jihozápadní Asii (od Turecka a Kypru po Írán a Ázerbájdžán) a vykazuje jistou variabilitu. Někdy ovšem bývá druh Trifolium pamphylicum řazen i k mediteránnímu druhu Trifolium purpureum. Obě tato hodnocení dobře naznačují, mezi kterými druhy tento taxon morfologicky stojí. Vzhledem k tomu, že na Kypru je možno postřehnout u rostlin z okruhu Trifolium pamphylicum větší variabilitu (hovoří se tu dokonce o endemické varietě T. p. var. dolichodontium), bude užitečné klasifikovat tento druh samostatně.
Fotografováno dne 28. 3. a 1. 4. 2010 (Kypr, British Sovereign Base Area of Akrotiri).