Syn.: Dianthus arenarius var. bohemicus Novák, Dianthus novakii Soják
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité
Rozšíření: Celkové rozšíření hvozdíku písečného pokrývá střední, severní a severovýchodní Evropu a Ukrajinu. V rámci tohoto druhu se rozlišuje pět subspecií. U nás se vyskytuje jen subsp. bohemicus, přičemž tento poddruh roste pouze na jediné lokalitě – u Roudnice nad Labem, poblíž Řípu. Hvozdík písečný český je endemitem České republiky.
Ekologie: Tento hvozdík roste v travinných společenstvech na písčinách. Kvete od června do července.
Popis: Vytrvalá bylina, 8–15 cm vysoká, sivozelená, hustě trsnatá. Má plazivé větvené oddenky, které vyrůstají z jediného kořene. Listy čárkovité 1–2 mm široké. Čepel korunních lístků obvejčitá až okrouhlá, do půlky a hlouběji dřípená v úzké úkrojky. Barva bílá nebo i nepatrně narůžovělá, při bázi nazelenalá. Květy jsou vonné. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Hvozdík písečný český patří k nejvzácnějším taxonům rostlin České republiky, je zařazen ke kriticky ohroženým druhům (C1r), ve stejné kategorii je chráněn i podle zákona (§1).
Poznámka: Na klenečské lokalitě roste spolu s hvozdíkem kartouzkem (Dianthus carthusianorum), se kterým se může křížit, hybridizace však populaci ovlivňuje jen nevýznamně.
Fotografovali Lubomír Rak, dne 3. 7. 2004, a Vít Grulich, dne 11. 9. 2015 (Česko, Čechy, Kleneč).