Syn.: Orchis insectifera (L.) Crantz, Ophrys muscifera Hudson, Ophrys myodes Jacq., Arachnites musciflora (Huds.) F. W. Schmidt, Ophrys ambusta F. Picard
Česká jména: tořič muchonosný (Presl 1846), bezostrožka muší (Sloboda 1852), tořič muchonosný (Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1989), tořič hmyzonosný (Kubát 2002)
Slovenská jména: hmyzovník muchovitý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité
Rozšíření: Jediný evropský druh tořiče, který nemá těžiště rozšíření v jižní Evropě, roste až v severní Skandinávii, na Britských ostrovech, v Pobaltí, Rusku. Jižní hranice probíhá od severních oblastí Balkánského poloostrova přes severní Itálii do Pyrenejí.
V Česku leží centrum výskytu v malé oblasti v okolí Úštěka, dále je znám z Českého středohoří, středního Polabí, Rožďalovické tabule a také z okolí Vimperka a Sušice. Na ostatních lokalitách patrně už vyhynul (např. Peruc, Kladno). Na Moravě se tento druh nevyskytuje, udávaný výskyt na Pálavě je nanejvýš sporný.
Ekologie: Vyhledává sušší louky, pastviny, křovinaté stráně a řídké lesy (borové). Vyžaduje vápnité a humózní půdy. Květy rozkvétají od poloviny května do června.
Popis: Vytrvalá bylina, její výška je značně proměnlivá – od 15 až do 50 cm. Listy jsou sivozelené, dlouhé 3–12 cm a široké 1–2,5 cm. Květenství je štíhlé a velmi řídké. Vnější okvětní lístky jsou světle zelené, vnitřní načervenalé nebo hnědě nachové. Pysk je sametově pýřitý, trojdílný, barva je většinou hnědofialová nebo hnědočervená. Skvrna na pysku je modrošedá, někdy žlutavá až bílá. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Tořič hmyzonosný patří ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1b), ve stejné kategorii je chráněn i podle zákona (§1), vztahuje se na něj také ochrana mezinárodní úmluvy CITES.
Fotografováno dne 31. 5. 2004 (Česko, Čechy, Litoměřicko).