SAXIFRAGA HIRSUTA L. – lomikámen / lomikameň

Syn.: Hydatica hirsuta (L.) Raf., Robertsonia crenata Haw., Robertsonia dentata Haw., Robertsonia hirsuta (L.) Haw., Saxifraga crenata (Haw.) Steud., Saxifraga elegans J. Mackay, nom. illeg., Saxifraga lactiflora Pugsley, nom. inval.
Čeleď: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité

Saxifraga hirsuta

Rozšíření: Druh je vázaný na vysoce oceanické části jihozápadní Evropy: na kontinentu roste v Pyrenejích na francouzské i španělské straně, v severním Španělsku v Kantabrických horách, dále se také vyskytuje na jihozápadě Irska.

Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké bukové, dubové nebo i březové lesy, často s vystupujícími skalkami. Vystupuje do nadmořské výšky 2300 m.

Saxifraga hirsuta

Popis: Vytrvalá bylina s oddenkem, z něhož vyrůstají četné listové růžice, hustě pokryté přisedlými a krátce stopkatými žlázkami a vtroušenými delšími nežláznatými i žláznatými chlupy. Listy v růžici jsou řapíkaté; řapík je hustě chlupatý; čepel je okrouhlá až ledvinitá, 0,7–3 cm dlouhá a 0,7–4 cm široká, na okraji vroubkovaná, s 7–25 zoubky na vrcholu tupými a hrotitými, méně často špičatými. Květonosné lodyhy jsou až 40 cm dlouhé; nesou 40–100 květů; listeny jsou čárkovité, celokrajné; kališní lístky jsou čárkovité až vejčité, 1–2(–2,5) mm dlouhé; korunní lístky jsou čárkovité až eliptické, 2–4(–5) mm dlouhé bílé, obvykle s oranžovou skvrnkou na bázi a ve střední části s drobnými nachovými tečkami; prašníky jsou růžové; semeník je svrchní. Plodem je elipsoidní tobolka, obsahuje hrbolkatá semena.

Poznámka: Ve Španělsku a ve francouzských Pyrenejích se vyskytuje poněkud odlišným poddruh subsp. paucicrenata, který se odlišuje oválnými, jen mělce vroubkovanými listy, s méně než 11 zářezy nebo zoubky. Na našich obrázcích je poddruh nominátní, který roste v celém areálu.

Saxifraga hirsuta
Saxifraga hirsuta

Fotografováno dne 25. 8. 2018 (Španělsko, NP Picos de Europa, bosque Palomberu).