Syn.: Chondrosea juniperina Haw., Saxifraga juniperina M. Bieb., Saxifraga pseudosancta Janka
Česká jména: lomikámen jalovcolistý (Mareček 2001)
Čeleď: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité
Rozšíření: Druh centrální a východní části Kavkazu, Malého Kavkazu a přilehlých oblastí severovýchodního Turecka. Z Malé Asie a Balkánského poloostrova býval dříve uváděn v poddruhu S. juniperifolia subsp. sancta, ten je však v současnosti obvykle klasifikován jako samostatný druh.
Ekologie: Roste na vlhkých skalách a na kamenitých svazích, v nadmořských výškách od 800 až do 3600 m. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina poduškovitého habitu, s větvemi hustě olistěnými a trsy mírně vyklenutými, pichlavými. Listy jsou kopinaté, 10–14 mm dlouhé a 1,5–2,5 mm široké, tuhé, při bázi jemně zubaté, v horní polovině celokrajné, na vrcholu špičaté až hrotité, zelené, lesklé. Květonosné lodyhy jsou 3–6 cm dlouhé, olistěné, květenství je hroznovité, 4–8květé; kališní lístky jsou zelené, na okraji brvité, špičaté; korunní lístky jsou obvejčité, 5–6 mm dlouhé a 2–3 mm široké, žluté, kratší než tyčinky, prašníky jsou žluté. Plodem je tobolka.
Využití: S oblibou na evropských skalkách pěstovaný druh lomikamene, jeho kultivace je vcelku nenáročná, leč v kultuře kvete jen poměrně skoupě.
Fotografováno v létě 2002 (Ázerbájdžán, Kavkaz, oblast hory Bazardüzü).