Syn.: Dactyloides muscoides (Haw.) Nieuwl., Saxifraga exarata subsp. moschata (Wulfen) Cavill., Saxifraga moschata subsp. eumoschata Engl. et Irmsch., Saxifraga muscoides subsp. moschata (Wulfen) Nyman, Saxifraga muscoides var. moschata (Wulfen) Mert. et W. D. J. Koch, Saxifraga muscoides f. moschata (Wulfen) Gaudin
Česká jména: lomikamen pížmový (Sloboda 1852), lomikámen mechovitý (Opiz 1852), lomikámen pižmový (Dostál 1950, Dostál 1989)
Slovenská jména: lomikam mochodobný (Reuss 1853), lomikameň pižmový (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité
Rozšíření: Lomikámen pižmový je rozšířen v horách střední a jižní Evropy – Pyreneje, severní Apeniny, Alpy, Sudety, Karpaty, severní Balkán, zasahuje i na Kavkaz.
V tomto areálu se vyskytuje v řadě poddruhů, nominátní poddruh (na našich snímcích) je alpský a pyrenejský, na Slovensku v Karpatech se setkáme s poddruhy Saxifraga moschata subsp. dominii a S. m. subsp. kotulae. Výskyt lomikamene pižmového u nás je nejasný; doložen byl z jedné lokality v Hrubém Jeseníku. V Malé Sněžné jámě v polských Krkonoších nedaleko českých hranic se vyskytuje endemický (avšak variabilní a problematický) poddruh S. moschata subsp. basaltica.
Ekologie: Roste na vlhkých vápencových skalách v subalpínském až alpínském stupni. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, 2–12 cm vysoká, hustě trsnatá. Lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, jednoduché, skoro lysé nebo až žláznaté, přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou 8–14 mm dlouhé, čárkovité, celokrajné, nebo v obrysu klínovité, dlanitě 3(i více)dílné, úkrojky nejsou žlábkovitě rýhované, lodyžní listy jsou menší, čárkovité, 5–7 mm dlouhé. Květenství je hroznovité nebo latnaté, květní stopky jsou hustě žláznaté, kalich je na bázi srostlý, kališní cípy jsou vejčité, 2–3 mm dlouhé, tupé, korunní lístky eliptické až obvejčité, 4–6 mm dlouhé, nažloutlé, někdy až načervenalé. Plodem je kulovitá tobolka, 4–6 mm dlouhá.
Záměny: Podobný a rovněž z hor Evropy pocházející lomikámen žlábkovitý (Saxifraga exarata) má listy žlábkovitě rýhované.
Ohrožení a ochrana: Lomikámen pižmový je v Česku řazen k nejasným případům vyhynulých druhů (A3).
Fotografováno dne 14. 6. 2024 (Rakousko, Schneeberg).