Syn.: Beccabunga vulgaris Fourr., Cardia beccabunga (L.) Dulac
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité

Veronica beccabunga

Rozšíření: Tento rozrazil roste téměř v celé Evropě, chybí jen na Pyrenejském poloostrově a v nejjižnější části Evropy, směrem na východ pokračuje až do střední Sibiře. Původní je snad i na některých ostrovech v Makaronésii. Jako zavlečený roste v Severní Americe. V ČR roste hojně po celém území na vhodných biotopech, na Slovensku taktéž.

Ekologie: Roste především ve vlhkých biotopech příbřežní vegetace potoků a vodních nádrží, ve vodních příkopech, prameništích, většinou slabě kyselých půdách. Kvete od května do srpna.

Popis: Vytrvalá bylina s lysou a dužnatou lodyhou, která je poléhavá a kořenující v uzlinách, vrcholová část je vzpřímenější. Celková délka i větvené lodyhy je do 50 cm. Vstřícné řapíkaté listy jsou dužnaté, s čepelí podlouhle eliptickou na bázi zaokrouhlenou, po obvodu mírně vroubkovanou, až 50 mm dlouhá, maximálně 25 mm široká. Hroznovité květenství na dlouhých, šikmo vystupujících stopkách, často delších než podpůrné listeny. Koruna má v průměru 5–7 mm, je modře zbarvená s bílým středem. Tobolky mají srdčitý tvar, semena jsou hladká, žlutě zbarvená.

Veronica beccabungaVeronica beccabunga
Veronica beccabunga

Fotografováno dne 23. 6. 2004 (Česko, Čechy, Manětínsko).