Syn.: Veronicastrum prostratum (L.) Opiz, Veronica austriaca var. prostrata (L.) Kauffm., Veronica teucrium var. prostrata (L.) Spenner
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité

Veronica prostrata

Rozšíření: Střední, východní a jihovýchodní Evropa, Kavkaz, západní Sibiř. Vyskytuje se od nížin až po podhorské oblasti. U nás roste především na jižní Moravě a v Českém středohoří.

Ekologie: Roste na výslunných, světlých místech, převážně na vápenci. Vyhledává suché trávníky, skalnaté stráně a pastviny. Kvete od dubna do června.

Popis: Vytrvalá, 5–20(–30) cm vysoká, trsnatá, hustě pýřitá bylina. Lodyhy jsou rozmístěny do kruhu. Jsou poléhavé, četné s vystoupavou kvetoucí částí. Listy jsou vstřícné, vejčité až čárkovitě kopinaté, na okrajích vroubkované až celokrajné, na koncích tupě zašpičatělé. Listy mohou být pýřité či na líci olysalé. K lodyze jsou listy přisedlé široce klínovitou bází. Květenství tvoří hrozen, který vyrůstá z úžlabí horních listů. Je složený z květů, které vyrůstají z úžlabí stejně dlouhých kopinatých listenů. Květy jsou souměrné a oboupohlavné. Kalich je 5zubý, ušty jsou nestejně velké. Koruna je kolovitá, světle modrá. Mohou se objevit barevné odchylky, např. růžová nebo bílá. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Rozrazil rozprostřený je u nás hodnocen dle Červeného seznamu jako vzácnější druh vyžadující pozornost (C4a).

Veronica prostrataVeronica prostrata
Veronica prostrata

Fotografováno dne 2. 5. 2008 (Česko, Morava, Svatý kopeček u Mikulova a Pálava, Dívčí hrady).