Syn.: Cardia agrestis (L.) Dulac, Cochlidiosperma agreste (L.) Opiz, Pocilla agrestis (L.) Fourr., Veronica obscura Dumort., Veronica pulchella Bastard, Veronica versicolor Drejer
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Veronica agrestis
Rozšíření: Roste v Evropě, od Britských ostrovů až po Ural, poněkud se vyhýbá kontinentální jihovýchodní Evropě, dále se vyskytuje v severozápadní Africe, Makaronésii, Malé Asii, snad místy i v horách Střední Asie. Druhotně je rozšířen v Severní Americe, na Novém Zélandu. U nás je nalézán spíše vzácně, především ve středních polohách, může však být přehlížen.
Ekologie: Nejčastěji jako plevel v zahradách a na polích, vzácněji v trávnících nebo na pustých místech. Vyhýbá se vápnitým půdám a výrazně suchým oblastem. Kvete od března do listopadu.
Veronica agrestis
Popis: Jednoletá, případně ozimá bylina, s lodyhami dlouhými 5–25 cm. Lodyhy jsou obvykle od báze větvené, jsou zprvu poléhavé, kořenující, v horní polovině, pak vystoupavé, oblé, chlupaté. Řapíky jsou krátké, dlouze chlupaté, čepele listů jsou podlouhle vejčité až eliptické, zřetelně delší než široké, na bázi uťaté až zaokrouhlené, vroubkovaně pilovité, tupě špičaté, světle zelené až žlutozelené. Květenstvím je řídký hrozen, listeny jsou podobné lodyžním listům, takže květy vyrůstají zdánlivě z paždí listů; květní stopky jsou nejvýše tak dlouhé jako listeny; květy jsou čtyřčetné, oboupohlavné; kalich je delší než koruna, kališní lístky jsou kopinaté, tupě špičaté, bázemi se nepřekrývající; koruna má průměr 4–6 mm, korunní plátky jsou nestejně velké, bílé s růžovým či modravým nádechem a modrými proužky. Plodem je poněkud zploštělá tobolka srdcovitého tvaru s úzkým zářezem a čnělkou nepřečnívající zářez tobolky, porostlá pouze dlouhými řídkými žlaznatými chlupy. Semena jsou drobná, miskovitá.
Záměny: Zaměnitelný za různé plazivé druhy rozrazilů. Druhy okruhu rozrazilu laločnatého (např. Veronica sublobata) mají baňaté tobolky a kvetou výhradně na jaře. Rozrazil nitkovitý a perský (V. filiformis, V. persica) mají široký zářez tobolky a plodní stopky zřetelně delší než listeny. Nejpodobnější jsou rozrazil leský a matný. Rozrazil matný (V. opaca) je velmi vzácný, má zakulacenější listy, na bázi kališních lístků vyrůstají vlnaté chlupy a má modré květy. Rozrazil leský (V. polita) má širší kališní cípy, jež se navzájem překrývají a též modré květy. Oba mají dva typy chlupů na tobolce, vedle dlouhých žlaznatých též krátké nežlaznaté.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam ČR (2012) jej řadí mezi druhy silně ohrožené (C2t), Červený seznam Slovenska (2015) dokonce mezi kriticky ohrožené (CR).
Veronica agrestis
Veronica agrestis
Veronica agrestis
Veronica agrestis
Veronica agrestis
Fotografováno dne 26. 10. 2015 (Česko, Čechy, Dolní Lomany).