Syn.: Veronica digitata Lam., Veronica triphyllos [var.] collina Opiz, Cochlidiospermum digitatum (Lam.) Opiz
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité

Veronica triphyllos

Rozšíření: Původní je nejspíše pouze v okolí Černého moře a na Balkánském poloostrově, ale jako archeofyt je rozšířen na větším území. Po Evropě roste nyní téměř všude s výjimkou nejjižnějšího Středozemí. Na Britském souostroví se vyskytuje na většině území (jihovýchodní část Anglie). Severní hranice dosahuje švédských ostrovů Öland a Gotland a Ruska, na jih je rozrazil trojklaný rozšířen až po Maroko, na východ po Blízký východ. V ČR je rozšířen roztroušeně v nižších a středních polohách. V teplých oblastech je vzácný v územích s vápnitými půdami. Pravděpodobně chybí v Podkrkonoší a na severní a východní Moravě.

Ekologie: Plevel v obilninách, na vinicích a v zahradách. Roste také na okrajích cest, na mezích, ve starých sadech a na úhorech. Vyhledává sušší, písčité nebo hlinité, živinami a bázemi bohaté, avšak obvykle nevápnité a slabě humózní, slabě kyselé až neutrální půdy.

Popis: 5–15(–20) cm vysoká, jednoletá, červeně žláznatými chlupy hustě pokrytá bylina. Celá rostlina působí modrozeleným dojmem a od báze bývá obvykle bohatě rozložitě větvená s vystoupavými až poléhavými větvemi. Dolní listeny a horní listy jsou si podobné, dlanitě 3–5(–7)dílné. Čepel listů je oboustranně žláznatá, na líci tmavozelená, na rubu červenofialová. Kvete v březnu až květnu typicky sytě tmavomodrými (azurovými) až k okraji koruny žilkovanými květy. Kalich a koruna bývají stejně dlouhé. Plodní (a květní) stopky zdéli nebo o málo delší než listeny a zřetelně (až 2krát) delší než kalich. Tobolky okrouhlé (až širší než dlouhé), v dolní polovině nafouklé, v horní stlačené a ostře kýlnaté, na celé ploše žláznatě chlupaté, stejně dlouhé nebo kratší než kalich a rovněž modrozelené. Vydutá nezploštělá semena jsou černá nebo tmavohnědá.

Záměny: Svým zbarvením a tvarem listů je mezi ostatními rozrazily nezaměnitelný.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je rozrazil trojklaný z hlediska ohrožení zařazen mezi potenciálně ohrožené druhy (NT).

Veronica triphyllosVeronica triphyllos
Veronica triphyllosVeronica triphyllos

Fotografováno ve dnech 30. 3. 2008 (Česko, Čechy, v okolí Čertyně) a 5. 4. 2008 (Koloděje nad Lužnicí).