DACTYLORHIZA UMBROSA (Kar. et Kir.) Nevski – prstnatec / vstavačovec

Syn.: Dactylorchis sanasunitensis Soó, Dactylorchis umbrosa (Kar. et Kir.) Wendelbo, Dactylorhiza chuhensis Renz et Taubenheim, Dactylorhiza incarnata subsp. turcestanica (Klinge) H. Sund., Dactylorhiza knorringiana (Kraenzl.) Ikonn., Dactylorhiza kotschyi (Rchb. f.) P. F. Hunt et Summerh., Dactylorhiza merovensis (Grossh.) Aver., Dactylorhiza persica (Schltr.) Soó, Dactylorhiza renzii Aver., nom. illeg., Dactylorhiza sanasunitensis (H. Fleischm.) Soó, Dactylorhiza vanensis E. Nelson, Orchis hatagirea var. afghanica Soó, Orchis incarnata var. knorringiana Kraenzl., Orchis incarnata var. koschyi Rchb. f., Orchis incarnata f. ochroleuca Bornm., nom. illeg., Orchis knorringiana (Kraenzl.) Czerniak., Orchis kotschyi (Rchb. f.) Schltr., Orchis merovensis Grossh., Orchis olocheilos var. sanasunitensis (H. Fleischm.) Soó, Orchis orientalis subsp. turcestanica Klinge, Orchis persica Schltr., Orchis sanasunitensis H. Fleischm., Orchis turkestanica (Klinge) Klinge ex B. Fedtsch., Orchis umbrosa Kar. et Kir.
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Dactylorhiza umbrosa

Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál se táhne od východního Turecka přes severní Irák, Írán a Afghánistán až do Kazachstánu, odkud byl popsán. Zasahuje i do Pákistánu, na západ Číny, do Mongolska a na jih Sibiře.

Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké, zejména horské louky, často roste i ve vrbovém nebo tamaryškovém křoví. Vystupuje až do nadmořské výšky okolo 3300 m.

Dactylorhiza umbrosa

Popis: Vytrvalá bylina s párovými, rozeklanými hlízkami; lodyha je přímá, pravidelně olistěná, 15–80 cm vysoká, u statnějších rostlin dutá. Listů je na lodyze 4–6(–9), jsou vejčité až kopinaté, 7–13 cm dlouhé a 1–5 cm široké, neskvrnité. Květenství je hustý válcovitý klas až 20 cm dlouhý; listeny jsou delší než květy; květy jsou růžové až nachové, zřídka bílé, okvětní lístky jsou kopinaté, až 12(–16) mm dlouhé, vnější jsou někdy až nazpět skloněné, pysk je téměř plochý, obvykle delší než široký, celistvý nebo řidčeji 3laločný, 7–10(–13) mm dlouhý, s tmavými skvrnkami tvořícími přerušované linie; ostruha je válcovitá, 8–15 mm dlouhá, zahnutá. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Stejně jako na ostatní prstnatce se i na tento druh vztahuje mezinárodní úmluva o obchodu s přírodninami (CITES).

Poznámka: Druh je značně variabilní, ale i v Turecku se objevují rostliny v celé šíři proměnlivosti, která byla podchycena ve východních částech areálu.

Dactylorhiza umbrosaDactylorhiza umbrosa
Dactylorhiza umbrosa
Dactylorhiza umbrosa

Fotografovala Eva Rencová, ve dnech 31. 5. 2013 (Turecko, Gümüşhane), 2. 6. 2013 (Turecko, Erzurum, Kop Geçidi).