Syn.: Dactylorchis fuchsii subsp. sooana Borsos, Dactylorhiza fuchsii var. sooana (Borsos) Kreutz, Dactylorhiza longebracteata subsp. sooana (Borsos) Dostál
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Dactylorhiza fuchsii sooana

Dactylorhiza fuchsii sooana

Rozšíření: Endemit střední Evropy, vyskytuje se v Maďarsku, na Slovensku a v ČR. U nás roste vzácně v Bílých Karpatech, na Slovensku v Malých a Bielych Karpatech, ve Strážovských a Slánských vrších, Nízkých Beskydech a Malé a Velké Fatře.
Ekologie: Roste ve vlhčích listnatých lesích, na lesních okrajích a světlinkách, většinou na vápenci, v pásmu od pahorkatin až do podhůří. Kvete do června do července.
Popis: Vytrvalá bylina, 40–60 cm vysoká, lodyha přímá, plná, listy zelené, tmavě hnědočerveně skvrnité, velmi vzácně bez skvrn, dolní podlouhle nebo široce oválné, nejširší nad polovinou, tupé, horní kopinaté, dlouze špičaté, květenství husté, zpočátku kuželovité, později válcovité, až 14 cm dlouhé, květy lysé, bílé, na pysku s nachovou kresbou, pysk hluboce trojdílný se středním lalokem zašpičatělým, brylky jsou bílé až žluté. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V ČR je tento poddruh řazen ke kriticky ohroženým taxonům (C1r), chráněn také zákonem (§3), na Slovensku je hodnocen jako potenciálně ohrožený, i zde je chráněn zákonem (NT/§).
Dactylorhiza fuchsii sooanaDactylorhiza fuchsii sooana
Dactylorhiza fuchsii sooana
Fotografoval Zdeněk Podešva, ve dnech 5. 6. 2003 (Pod Cigánem) a 15. 6. 2004 (Hluboče).