Syn.: Geranium armenum Boiss., Geranium backhousianum Regel, Geranium gerardii André, Geranium lambertii var. backhousianum (Regel) H. Hara
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Geranium psilostemon
Rozšíření: Vyskytuje se v malém areálu v severovýchodním Turecku a v Gruzii, kde roste i v horách na západním úbočí Kavkazu.
Ekologie: Stanovištěm jsou horské smrkové lesy, křoviny a louky nad horní hranicí lesa. Lokality leží v nadmořské výšce 1400–2400 m.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 20–100 cm; lodyhy jsou nazpět chlupaté. Přízemní listy jsou v růžici, jsou dlanitosečné, čepel tvoří 5 kosníkovitých, peřenolaločnatých úkrojků, které jsou dále zastřihovaně zubaté; lodyžní listy jsou vstřícné, chlupaté. Květy tvoří vidlany; květní stopky jsou žláznatě chlupaté, po odkvětu přímé; kališní lístky jsou 8–10 mm dlouhé, žláznatě chlupaté, na vrcholu osinkatě hrotité; korunní lístky jsou 15–23 mm dlouhé, růžové až karmínové, na bázi s nápadnou tmavou skvrnou, na vrcholu zaokrouhlené nebo uťaté; tyčinek je 10. Plody jsou krátce chlupaté.
Geranium psilostemon
Geranium psilostemon
Geranium psilostemon
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).