Česká jména: lomikámen Koburgův (Mareček 2001)
Čeleď: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité
Rozšíření: Druh jižního Balkánu, glaciální relikt hor jihozápadního Bulharska (Slavjanka, Pirin, Rodopy) a severovýchodního Řecka (Falakro, Menoikio, Pangaion). Byl popsán z Pirinu, v Rodopech je částí literatury rozlišována varieta Saxifraga ferdinandi-coburgi var. rhodopea.
Ekologie: Roste na skalnatých svazích, ve štěrbinách vápencových skal, v nadmořských výškách zhruba od 900 až do 2900 m. Kvete od května do srpna.
Popis: Poduškovitě rostoucí vytrvalá bylina s přízemními listy uspořádanými v růžici, listy jsou podlouhlé až čárkovité, (3–)5–7(–10) mm dlouhé a 1–1,5 mm široké, zahrocené, šedozelené, lysé. Květonosná lodyha je 2–8 cm dlouhá, hustě žláznatě chlupatá, květenství je terminální, vrcholičnaté, 5–13květé; kalich je 3–5 mm dlouhý, načervenalý, žláznatě chlupatý, kališní lístky jsou eliptické, tupé, korunní lístky jsou úzce obvejčité, 5–7 mm dlouhé, sytě žluté. Plodem je tobolka, 4–6 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Bulharska (2009) je zařazen k druhům zranitelným (VU).
Využití: Pěstuje se poměrně často i na středoevropských zahradních skalkách.
Poznámka: Druh byl pojmenován po bulharském carovi Ferdinandovi I. (1861–1948), který projevoval značnou zálibu v přírodních vědách.
Fotografováno dne 10. 6. 2014 (Řecko, pohoří Falakro).