SAXIFRAGA STRIBRNYI (Velen.) Podp. – lomikámen Stříbrného / lomikameň

Syn.: Saxifraga porophylla var. stribrnyi Velen.
Čeleď: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité

Saxifraga stribrnyi

Rozšíření: Druh jižního Balkánu, vyskytuje se v horách jihozápadního Bulharska (Rodopy, Pirin, Slavjanka) a severovýchodního Řecka (Menoikio, Rodopy, Falakro). Kromě nominátní formy bývá rozlišována ještě forma Saxifraga stribrnyi f. zollikoferi, která se vyznačuje (mimo jiné) kratším oděním lodyhy a bělavými korunními lístky (nominátní forma je mívá zpravidla růžové až nachové).

Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých vápencových svazích, ve skalních štěrbinách a v suti, v nadmořských výškách zhruba od 500 až do 2500 m. Kvete od dubna do července.

Saxifraga stribrnyi

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina. Lodyhy jsou 2–7 cm dlouhé, poléhavé až vystoupavé, přízemní listy vyrůstají v hustých růžicích, jsou obkopinaté až kopisťovité, dužnaté, celokrajné, šedozelené, lysé; lodyžní listy jsou střídavé, kopinaté až kopisťovité. Květenství je latovitý vrcholík, 10–13květý, kališní lístky jsou až do středu srostlé, červeně nachové, výrazně žláznatě chlupaté, korunní lístky jsou zhruba stejně dlouhé jako lístky kališní, růžové až nachové, vzácněji také bílé. Plodem je vejcovitá tobolka.

Poznámka: Druhové jméno tohoto lomikamene vzdává poctu českému zahradníkovi a botanikovi Václavu Stříbrnému, který se velmi zasloužil o poznání flóry Bulharska. Poprvé tento taxon popsal český botanik Josef Velenovský v roce 1898, a to podle sběru V. Stříbrného z roku 1893, konečnou podobu jména druhu kombinoval další český botanik Josef Podpěra v roce 1902.

Saxifraga stribrnyi
Saxifraga stribrnyi
Saxifraga stribrnyi
Saxifraga stribrnyi

Fotografováno dne 10. 6. 2014 (Řecko, pohoří Falakro).