Syn.: Veronica ×ramosa Otruba
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité
Rozšíření: Druh roste téměř v celé Evropě, neroste pouze na Islandu, v jižním Španělsku, jižní Itálii a na středomořských ostrovech. Dále se vyskytuje v Turecku, na Kavkaze a na západní a střední Sibiři. Zavlečen je také na Novém Zélandu a v Severní Americe.
U nás roste velmi hojně, rozšířen je rovnoměrně po celém území, od nížin do subalpínského stupně.
Ekologie: Roste na pastvinách, loukách, mezích, ve světlých lesích, častý je v křovinách a trávnících parků, zahrad, hřbitovů apod. Vyhovuje mu vlhčí, hlinitá, písčitá i štěrkovitá půda bohatá na živiny. Kvete od května do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, 15–30 cm vysoká, lodyha se 2 řadami odstálých chlupů. Listy přisedlé nebo krátce řapíkaté, 15–35 mm dlouhé a 10–25 cm široké, na bázi uťaté nebo mělce srdčité, často poloobjímavé, vroubkovaně pilovité, na rubu i líci chlupaté. Květenstvím je postranní, řídký, dlouze stopkatý, 10–30květý hrozen, kališní cípy podlouhle kopinaté, koruna 10–13 mm v průměru, obvykle sytě modrá s tmavším žilkováním, korunní trubka a její ústí bílé, korunní cípy nestejné, 3 větší okrouhlé, dolní užší. Plodem je tobolka.
Fotografováno dne 1. 5. 2008 (Česko, Čechy, PR Zvolská homole).