Syn.: Cochlidiosperma cymbalaria (Bodard) Opiz, Pocilla cymbalaria (Bodard) Fourr., Veronica bodardii Jord. et Fourr., Veronica cuneata Guss., Veronica cymbalariifolia Vahl, Veronica fallacina Jord. et Fourr., Veronica glandulifera Freyn, Veronica longipes Jord. et Fourr.
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité
Rozšíření: Mediteránní druh, v Evropě roste od Portugalska až po Řecko a Bulharsko, zasahuje i na Krym. Dále se vyskytuje v severní Africe od Maroka po Libyi a v Asii od Turecka po Izrael.
Ekologie: Stanovištěm jsou skalní terásky, štěrbiny v zídkách, zahrady, vinice, olivové sady i ruderální stanoviště. Vystupuje do nadmořských výšek kolem 800 m.
Popis: Jednoletá bylina, dorůstá výšky 2–10 cm; lodyhy jsou poléhavé, 5–40 cm dlouhé. Dolní listy jsou vstřícné, horní (vlastně listeny) střídavé, řapíkaté, čepel je v obrysu okrouhlá, o průměru 0,6–2 cm, obvykle na líci i rubu chlupatá, na bázi srdčitá, řidčeji klínovitá, s 5–9 hrubými zuby nebo laloky. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů (jde vlastně o hrozen 10–25 květů podepřených listeny podobného tvaru a velikosti jako listy); stopky květů se po odkvětu prodlužují až na 1,5–3 cm; kališní cípy jsou celistvé, oválné až kopisťovité; koruna je kolovitá, o průměru 6–12 mm, bílá; tyčinky jsou 2; semeník je svrchní, dvoupouzdrý. Plody jsou stlačeně srdčité tobolky 3–4 mm dlouhé, s jednoduchými i žláznatými chlupy; čnělka na tobolce je 1–2 mm dlouhá.
Poznámka: Tetraploid až hexaploid; v centrální a východní části Středozemí se vyskytují také dva velmi podobné diploidní druhy Veronica panormitana a Veronica trichadena.
Fotografováno dne 4. 6. 2018 (Francie, Korsika, Lozzi).