Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Rozšíření: Původním areálem tohoto druhu jsou s největší pravděpodobností horské oblasti Středozemí, areál se táhne od marockého Atlasu, Španělska a střední Francie na západě až po Libanon a Kavkaz na východě. Pěstování v parcích a zahradách, později pak doprava a jiné lidské činnosti, zapříčinilo jeho expanzivní rozšíření do značné části Evropy i jiných částí světa – druhotný výskyt je znám ze Severní Ameriky, Jamajky a Indie.
U nás se původně pěstoval v několika zámeckých parcích a zahradách, kde také zplaňoval. První údaje pocházejí z Prahy z roku 1819. Do roku 1860 je kromě několika lokalit v Praze jeho výskyt uváděn např. z Červeného Hrádku, Teplic, Děčína, Náměště nad Oslavou, Brna a z dalších míst, zejména ze zámeckých zahrad. V následujících letech se pak dál samovolně šířil a dnes je udáván z většiny míst v České republice, kde roste zejména v nižších polohách, nad 700 m se vyskytuje vzácně.
Ekologie: Kakost pyrenejský roste v křovinách, trávnících, polích, zahradách, parcích, na okrajích cest, v příkopech, na železničních a silničních náspech, na rumištích, v průmyslových a zemědělských areálech a na dalších podobných lokalitách. V původním areálu roste v horských teplomilných lesích. Je světlomilný až polostinný a mírně nitrofilní. Vyskytuje se na čerstvě vlhkých a živinami bohatých půdách. Kvete od května do září.
Popis: Dvouletá až víceletá rostlina s krátkým oddenkem a silným kůlovým kořenem. Lodyhy jsou 20–50 cm vysoké, chlupaté. Přízemní listy dlouze řapíkaté, přičemž řapík je až 20 cm dlouhý. Čepel je okrouhle ledvinitá, dlanitě 5–7klaná a 3–5 cm široká. Vstřícné lodyžní listy se nápadně zmenšují až v 3sečné, téměř pravidelné listeny. Všechny listy jsou po obou stranách chlupaté. Květy jsou v četných dvoukvětých vidlanech, na 2–2,5 cm dlouhých tenkých stopkách, které jsou hustě pokryty chlupy. Kališní lístky se 3 žilkami jsou vejčitě eliptické, 4–5 mm dlouhé, krátce zašpičatělé. Korunní lístky jsou široce obvejčité, na vrcholu pak hluboce vykrojené, 6–7 mm dlouhé a 4 mm široké, na nehtu brvité. Nejčastěji jsou sytě až světle fialové, vzácně bílé. Zobanitý plod je až 2 cm dlouhý, semena elipsoidní a červenohnědá.
Fotografováno dne 4. 6. 2009 (Česko, Vizovice, vlakové nádraží).