Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Rozšíření: Areál poddruhu zahrnuje centrální část turecké Anatolie s přesahem na pobřeží, zasahuje také do sousedního Íránu.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou stepní trávníky, vystupuje do nadmořské výšky asi 1300 m.
Popis: Vytrvalá bylina; lodyha je vysoká 5–15 cm, přitiskle, někdy až hedvábitě chlupatá; kořenové hlízy jsou protáhle vřetenovité, 1–2 cm dlouhé. Přízemní listy jsou 2–3krát peřenosečné, úkrojky posledního řádu jsou čárkovité, 1–2 mm široké, hustě přitiskle šedě chlupaté, lodyžní listy jsou střídavé, jednodušší. Květů je alespoň 6; kalich je sehnutý; korunních lístků je 5–7, podlouhlých, 8–13 mm dlouhých, žlutých. Plody tvoří kulovité souplodí 10–15 mm v průměru; nažky jsou lysé, hrbolkaté, 3–4 mm dlouhé, s kopinatým, na vrcholu zahnutým zobánkem o polovinu delším než tělo nažky, na bázi s hladkými přívěsky.
Poznámka: Nominátní poddruh Ranunculus isthmicus subsp. isthmicus se vyskytuje na Sicílii, v Řecku, na Kypru a vzácně i na tureckém pobřeží, liší se kratším a širším zobánkem nažek. Další poddruh, Ranunculus isthmicus subsp. tenuifolius, je endemitem malého území v okolí Izmiru a Efesu, má ještě užší listové úkrojky.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 18. 5. 2011 (Turecko, Kappadokie, Göreme, údolí Zemi).