VIOLA ADUNCA Sm. – violka / fialka

Syn.: Lophion aduncum (Sm.) Nieuwl. et Lunell, Viola bellidifolia Greene, Viola canina var. adunca (Sm.) A. Gray, Viola clarkiae A. Nelson, Viola cordulata Greene, Viola demissa Greene, Viola desertorum Greene, Viola longipes Nutt., Viola mamillata Greene, Viola montanensis Rydb., Viola odontophora Rydb, Viola oxyceras (S. Watson) Greene, Viola oxysepala Greene, Viola retroscabra Greene, Viola silvatica var. adunca Kurtz, Viola tidestromii Greene
Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité

Viola adunca

Rozšíření: Severoamerický druh rozšířený v severní a západní části kontinentu. Areál se táhne od Aljašky a Grónska přes kanadská teritoria a provincie, na východě USA zasahuje jen na sever Nové Anglie a do oblasti Velkých jezer, na západě vede přes Skalisté hory až do Kalifornie a Nového Mexika. Rozlišují se tři variety, kromě nominátní je to ještě V. a. var. kirkii z Kalifornie a V. a. var. oxyceras z Kalifornie, Nevady a Oregonu.

Ekologie: Roste na travnatých stanovištích a ve světlých lesích. Kvete od začátku května do června.

Viola adunca

Popis: Vytrvalá bylina s tenkým oddenkem. Lodyha je 4–10 cm dlouhá, listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až okrouhlé, 1–3 cm dlouhé a 1–2 cm široké, na okraji vroubkované; palisty jsou kopinaté, zubaté, červenohnědě naběhlé. Květy vyrůstají z paždí listů, jsou jednotlivé, koruny jsou modré až fialové, s bílým středem a tmavší kresbou; ostruha je rovná nebo zahnutá. Plodem je 4–5 mm dlouhá tobolka.

Ohrožení a ochrana: V americkém státě Massachusetts je zařazena k ohroženým druhům.

Poznámka: Stejně jako řada dalších druhů violek, vytváří i tento druh dva různé typy květů. Jedny jsou nápadné, s barevnými korunami, které se objevují na jaře a jsou opylovány hmyzem, a druhé pozdnější, mnohem méně nápadné, obvykle ukryté v dolní části rostliny, které jsou samosprašné.

Viola adunca
Viola adunca
Viola adunca

Fotografováno v květnu 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Edworthy Park).