Syn.: Viola montana Kellogg, Viola sequoiensis Kellogg
Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité

Viola lobata

Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, vyskytuje se v Kalifornii a na jihu Oregonu, zasahuje i do severomexického státu Baja California. V areálu jsou rozlišovány dvě značně odlišné variety, nominátní s listy hluboce laločnatými a Viola lobata var. integrifolia s listy nedělenými, po okraji jen pilovitými nebo vroubkovanými.

Ekologie: Roste v suchých otevřených i stinných lesích, v nadmořských výškách zhruba od 100 až do 2300 m. Kvete od dubna do srpna.

Viola lobata

Popis: Vytrvalá rostlina s podzemní oddenkem a lodyhami vyrůstajícími po 1–3, přímými, 5–46 cm dlouhými, lysými nebo chlupatými, dole bezlistými, v horní části olistěnými. Listy mají řapíky 5–27 cm dlouhé, čepele jsou v obrysu ledvinité až skoro okrouhlé, až 8,5 cm dlouhé a až 13,5 cm široké, na bázi srdčité nebo uťaté, celokrajné nebo dlanitě 3–11laločnaté, někdy šedozelené; palisty jsou kopinaté až vejčité. Květní stopky jsou dlouhé 2–13 cm, lysé či chlupaté, květy jsou jednotlivé; kališní listy jsou kopinaté, po okraji brvité či nebrvité, přívěsky jsou dlouhé maximálně 1 mm; korunní lístky jsou citronově žluté, v ústí s hnědofialovou čárkovitou kresbou, ostruha je zelenožlutá, 0,5–2 mm dlouhá. Plodem je eliptická tobolka, 6–16 mm dlouhá.

Viola lobata
Viola lobata

Fotografováno dne 16. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Kings Canyon National Park).