Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Rozšíření: Endemit jižní Afriky, roste v Jihoafrické republice v provinciích Free State, Eastern Cape a KwaZulu-Natal, dále se vyskytuje v Lesothu.
Ekologie: Vyskytuje se v horách ve vlhčí travnaté vegetaci. Lokality se nacházejí v územích s letními dešti, v nadmořské výšce 1400–3400 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina vysoká 0,2–1 m; lodyhy jsou pevné, vystoupavé nebo přímé, na bázi poněkud dřevnatějící, jemně bíle přitiskle chlupaté a často s vtroušenými žlázkami. Listy jsou vstřícné, dlouze řapíkaté, dlanitodílné, obvykle s 5 úkrojky, až 5 cm v průměru; úkrojky jsou dále zpeřené, na líci modrozelené, řídce chlupaté, na spodní straně hustě bíle plstnaté, na okrajích podvinuté, špičky úkrojků jsou červené. Květy vyrůstají ve vidlanech, jsou pravidelné, pětičetné, asi 2 cm v průměru; kališní lístky jsou volné, 6–9 mm dlouhé, zelené; korunní lístky jsou volné, obvejčité, 12–18 mm dlouhé, růžové nebo červenofialové, s tmavšími žilkami, obvykle na vrcholu vykrojené; tyčinek je 10; gyneceum se svrchním semeníkem srůstá z 5 plodolistů, blizna je tmavočervená. Plody jsou rozpadavé, zobanité.
Záměny: Dosti podobné jsou další jihoafrické kakosty. Geranium multisectum se liší jemněji členěnými listy, zatímco Geranium incanum se odlišuje i poléhavými křivolakými stonky. S druhým jmenovaným taxonem se G. magniflorum v přírodě nikde nesetkává, protože se liší ekologickými nároky. Geranium incanum roste převážně v dosahu pobřeží na jihozápad od areálu druhu G. magniflorum.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) tento druh figuruje v kategorii taxonů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Využití: V jižní Africe patří k oblíbeným zahradním rostlinám, používá se i do parkových výsadeb na slunečných stanovištích.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 12. 4. 2012 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Drakensberg Mountains, Sentinel).