Syn.: Geranium fangii R. Knuth, Geranium lauschanense R. Knuth, Geranium lavergneanum H. Lév., Geranium mexicanum Fisch. et C. A. Mey., Geranium oliganthum C. C. Huang, Geranium pallidum Royle ex Edgew. et Hook. f., Geranium patens Royle ex Edgew. et Hook. f., Geranium radicans DC., Geranium thunbergii var. albiflorum I. C. Chung, Geranium tsing-tauense Y. Yabe
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Rozšíření: Rozsáhlý areál se táhne od Afghánistánu přes Pákistán, Indii a Nepál až do Bhútánu a severní Barmy, v jižní a střední Číně, dále v Laosu, severním Thajsku a severním Vietnamu. Izolované arely se rozkládají v jižní Indii, na Srí Lance a na severu Sumatry.
Ekologie: Stanovištěm jsou lesní okraje, křoviny, louky i rumiště, vystupuje až do nadmořské výšky 3600 m.
Popis: Vytrvalá bylina; oddenek je vertikální, kořeny nejsou hlízovitě ztloustlé; lodyhy jsou vystoupavé nebo opíravé, 27–72 cm dlouhé, odstále nebo nazpět chlupaté, nežláznaté, někdy v nodech kořenují. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, čepel je 2,3–4,1 cm dlouhá, dlanitosečná, jemně chlupatá, s 5 široce kosníkovitými, u báze 3,7–6,5 mm širokými úkrojky, které mají po stranách 6–12 tupých laloků; palisty jsou kopinaté až šídlovité. Květenství jsou vidlany, někdy redukované na jediný květ; listence jsou čárkovitě kopinaté; kališní lístky jsou 4,1–5,8 mm dlouhé, na vrcholu s hrotem 0,4–1 mm dlouhým, vně pýřité, uvnitř lysé; korunní lístky jsou 5,1–5,9(–6,3) mm dlouhé, obvykle bílé nebo světle růžové, vzácně sytě červené, řídce chlupaté; tyčinek je 10, bělavých; blizna je červená. Rozpadavé plody jsou 1,4–1,8 cm dlouhé.
Poznámka: Blízce příbuzný kakost sibiřský (Geranium sibiricum) má obvykle užší listové úkrojky, téměř vždy jen jednokvěté vidlany a delší hrot na vrcholu kališních lístků, jeho lodyhy v uzlinách nezakořeňují. Jeho areál se rozkládá spíše severněji od areálu tohoto druhu, ale v Číně se zřejmě oba druhy zčásti výskytem překrývají.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 30. 3. 2011 (Vietnam, pohoří Hoàng Liên Sơn).