Syn.: Cyprianthe asiatica (L.) Freyn
Česká jména: pryskyřník mnohobarevný, pryskyřník zahradní turecký (Presl 1846), pryskyřník asijský (Dostál 1950, Mareček 2001)
Slovenská jména: iskerník ázijský (Dostál 1950)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Rozšíření: Původně východomediteránní druh, jeho areál zasahuje až do západní Asie – od Řecka, Turecka a Kypru přes Sýrii, Jordánsko, Izrael až do Egypta a severní Libye, také Irák a Írán. Pěstuje se v mnoha oblastech světa jako zahradní trvalka.
Ekologie: Roste na křovinatých svazích a stráních, nevyhýbá se ani skalám a útesům, objevuje se také ve světlých lesích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 600(–950) m.
Popis: Vytrvalá bylina s hlízovitým oddenkem, 10–30 cm vysoká, lodyha je přímá, nezřídka větvená, chlupatá, listy jsou řapíkaté, přízemní list je obvejčitý, nevýrazně 3dílný, zubatý, ostatní listy jsou 3–5dílné, jejich lístky obvejčité, zubaté, nejvyšší lodyžní 1–2krát peřeně dělené. Květy koncové, kališní lístky (5) jsou zelené, chlupaté, od koruny alespoň mírně odstálé, květy jsou obvykle 5četné, 3–5 cm v průměru, korunní lístky jsou bílé, žluté i červené. Podle těchto barev jsou některými autory u tohoto druhu rozlišovány i jednotlivé variety (var. albus, flavus, sanguineus). Vykvétá od března do května. Plodem je zobánkatá nažka.
Záměny: Snad ve všech populárně-naučných knihách o květeně Středozemí se uvádí možná (ale snad skoro až nepochopitelná) záměna se sasankou proměnlivou (Anemone coronaria). I ta se objevuje na východomediteránních lokalitách hned zjara a její květy jsou barevně variabilní (od bílé po červenou a modrou). Avšak odlišuje se od tohoto pryskyřníku většinou 6(5–8)četným květem, nevětvenou lodyhou a především velmi výrazným přeslenem listů na lodyze, který je členěn v čárkovité úkrojky. Její přízemní listy jsou hned trojeně zpeřené.
Využití: Pryskyřník asijský je oblíbenou zahradní rostlinou, pěstuje se v mnoha kultivarech, vyhledávané jsou především plnokvěté odrůdy. V našich klimatických podmínkách se jedná o rostlinu poměrně choulostivou.
Fotografováno ve dnech 29. 3. a 31. 3. 2010 (Kypr, východní pobřeží poloostrova Akamas a Petra Tou Romiou).