Syn.: Ranunculus lanuginosus var. constantinopolitanus DC., Ranunculus villosus subsp. constantinopolitanus (DC.) Elenevsky, Ranunculus villosus subsp. constantinopolitanus Jelen.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Rozšíření: Poměrně velký areál se táhne od jihovýchodní Evropy (Rumunsko, Bulharsko, Řecko) a Krymu na Kavkaz a do Turecka, severozápadní Sýrie, severního Iráku a do Íránu, také roste na Kypru.
Ekologie: Roste v dubových lesích a na vlhkých až bažinatých loukách, vystupuje až do nadmořské výšky 2000 m.
Popis: Vytrvalá bylina s větvenou lodyhou vysokou 20–75 cm, v dolní části odstále, výše přitiskle chlupatou. Listy jsou střídavé, přízemní jsou dlouze řapíkaté, v obrysu téměř okrouhlé, trojdílné, 3–10 cm v průměru, se srdčitou bází, úkrojky jsou přitiskle chlupaté, na bázi klínovité, vroubkované až zubaté, ale s tupými špičkami; lodyžní listy jsou drobné, čárkovité. Květní stopky jsou oblé; květní lůžko je lysé; kališní lístky jsou chlupaté, za květu nazpět ohnuté; korunní lístky jsou žluté, 9–14 mm dlouhé. Plody jsou 4–4,5 mm dlouhé, kýlovité nažky se srpovitě zahnutým zobánkem 1–1,5 mm dlouhým.
Poznámka: Velmi variabilní druh, vztahuje se k němu zřejmě řada dalších jmen použitých na zdánlivě odlišné typy, které však zřejmě představují ekomorfózy podél geografického i výškového gradientu.
Fotografovali Vít Grulich a Mário Duchoň, dne 16. 5. 2011 (Turecko, Tinaztepe).