Syn.: Viola banatica Kit. ex Roem. et Schult., Viola nana (DC.) Godr., Viola ruralis Jord. ex Boreau, Viola segetalis Jord.
Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité
Rozšíření: Vyskytuje se v celé Evropě, na Kanárských ostrovech, v jižní Sibiři a na Kavkaze, byla zavlečena na Sinaj a do Severní i Jižní Ameriky. U nás roste hojně na celém území, pouze v nejvyšších polohách hor je zřídka zavlékána.
Ekologie: Violka rolní roste na polích, rumištích, podél cest, většinou na místech ovlivněných člověkem. Roste jak na vlhkých tak i na vysychavých humózních i písčitých půdách, zřídka na suchých kamenitých stráních. Kvete od dubna do září.
Popis: Jednoletá bylina s 10–30 cm vysokou chudě větvenou, vystoupavou lodyhou, na jaře odstále nebo šikmo nazpět krátce chlupatou. Dolní lodyžní listy řapíkaté, 3–5 cm dlouhé, čepel vejčitá až kopinatá, vroubkovaná, kratší než řapík. Čepel horních lodyžních listů je delší než řapík. Květy vyrůstají jednotlivě na 2–11 cm dlouhých stopkách, nevonné. Kališní lístky úzce trojúhelníkovité. Koruna je za plného květu do plochy rozevřená, 8–13 mm vysoká. Korunní lístky světle až smetanově žluté s paprsčitou kresbou z tmavých čárek, na spodním lístku je sytě žlutá skvrna. Ostruha kratší nebo o trochu delší než kališní přívěsky. Plodem je tobolka.
Fotografováno dne 1. 5. 2004 (Česko, Praha-Písnice).