Syn.: Viola montana Kellogg, Viola sequoiensis Kellogg
Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, vyskytuje se v Kalifornii a na jihu Oregonu, zasahuje i do severomexického státu Baja California. V areálu jsou rozlišovány dvě značně odlišné variety, nominátní s listy hluboce laločnatými a Viola lobata var. integrifolia s listy nedělenými, po okraji jen pilovitými nebo vroubkovanými.
Ekologie: Roste v suchých otevřených i stinných lesích, v nadmořských výškách zhruba od 100 až do 2300 m. Kvete od dubna do srpna.
Popis: Vytrvalá rostlina s podzemní oddenkem a lodyhami vyrůstajícími po 1–3, přímými, 5–46 cm dlouhými, lysými nebo chlupatými, dole bezlistými, v horní části olistěnými. Listy mají řapíky 5–27 cm dlouhé, čepele jsou v obrysu ledvinité až skoro okrouhlé, až 8,5 cm dlouhé a až 13,5 cm široké, na bázi srdčité nebo uťaté, celokrajné nebo dlanitě 3–11laločnaté, někdy šedozelené; palisty jsou kopinaté až vejčité. Květní stopky jsou dlouhé 2–13 cm, lysé či chlupaté, květy jsou jednotlivé; kališní listy jsou kopinaté, po okraji brvité či nebrvité, přívěsky jsou dlouhé maximálně 1 mm; korunní lístky jsou citronově žluté, v ústí s hnědofialovou čárkovitou kresbou, ostruha je zelenožlutá, 0,5–2 mm dlouhá. Plodem je eliptická tobolka, 6–16 mm dlouhá.
Fotografováno dne 16. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Kings Canyon National Park).